En Sık Yapılan Kariyer Hataları Nelerdir?

En Sık Yapılan Kariyer Hataları Nelerdir?
28 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 827 kez okundu.

Daha ilkokullardan lise zamanlarına, üniversite çağlarından mesleğe atılım süreçlerine kadar her zaman zarfında kariyer planlamaları sıkça yapılır hale gelmişken, iş hayatında başarılı olmak için türlü yolların takip edilmesi de kendini elbette ki göstermektedir. Bu nedenle de kariyer planlamalarını doğru zeminlere oturtmak, en iyi seçenekler neticesinde iyi sonuçlar almak gerekir. Ancak bir takım hatalar da toplumun genelinde sıkça karşılık bulabilir ve özellikle de o tür kariyer hatalarına düşmek kimi zaman telafi edilemez sonuçlar doğurabilir. Bunun için de dersler çıkarılması ve aynı hatalara düşülmemesi için en sık yapılan kariyer hatalarını sizler için derleme gereği hissettir.

Daha başarılı, daha kazançlı ve daha iyi bir iş hayatı adına bir takım konulara ayrıca dikkat edilmelidir. Bu nedenle de çeşitli yanlışlara düşülmeden, en ince ayrıntılara kadar hesaplanarak hareket edilmesi elzemdir. Söz konusu hataların doğru şekilde belirlenmesi ve çözümler üretilmesi de şarttır.

En Sık Yapılan Belli Başlı Kariyer Hataları

Kadınların özellikle dikkat etmesi gereken bu konu, hafife alınacak hataları içermez. Aksine, aşağıda madde madde belirtilen yanlışlardan kaçınarak çok iyi bir gelecek inşa edilmesi mümkün olur. Peki, nedir bu sık yapılan yanlışlar, iş hayatını ve geleceği etkileme potansiyeli olan sıkıntılar?

– Yanlış meslek seçimi; Yapılan en büyük yanlış, sevilmeyen mesleği seçmektir. Bunda sorun sistemde olsa da, ailelerin de bu yolda emin ve doğru adımlar atması için uygun eylemlerin yapılması gerekir. Örneğin daha üniversite bölüm tercihlerinde sevilen, istek duyulan alanlara doğru yönelim göstermek, bunda da çocuğun fikrini öğrenmek gereklidir. İleride yanlış seçilen meslekten dolayı çok büyük ve sıkıntılı sorunlar da ortaya çıkacaktır.

– Para odaklı düşünce; Sadece çok para kazanmak için meslek tercihi yapılması ve kariyeri de bu yönde şişirme durumu yine önemli bir yanlışı simgeler. Çünkü insanlar çok para kazanmaktan ziyade sevdikleri alanda çalışmalıdırlar. Mutluluğun yolu buradan geçer. Sırf parası fazla diye hayat boyu sevilmeyen bir işin yapılması elbette ki kabul edilemez.

– Gençlikten öğrenmeye başlamamak; Deneyim çok önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekerken, mesleğinde zirveleri görmek isteyen herkes vakti geldiğinde toy hissetmemek için o alanda biraz daha görmüş geçirmiş olmalıdır. Daha küçük yaşlardan ilgi duyulan alanlarda bulunmak, mesleğin inceliklerini görmek bu konuda gerekli hale gelir. Ardından alınacak olan eğitimle de bu durum perçinlenir. Fakat ne yazık ki ülkemizde bu konuda çok büyük yanlışlar yapılır. Üniversiteden mezun olana kadar iş dünyasına ya da eğitim aldığı alana dair hiçbir fikri olmayan kişilerin mezuniyet sonrası işsiz kalması da bununla ilgilidir.

– Sabırsızlık; İş hayatında sabır çok önemlidir. İnsanlar sabrettikleri ve aynı iş yerinde kendilerini geliştirdikleri müddetçe en iyi kariyer planlarını yapabilirler ve dolgun maaşlar alabilirler. En ufak bir sorunda istifa edenler ise her seferinde yeniden başlamanın zorluklarını yaşayacaktırlar. Bu da iş hayatı için kötü bir durumdur.

– Hızlı yükselme arzusu; Herkes daha iyi pozisyonlarda çalışmak, daha fazla kazanç elde etmek ister. Ancak kariyer koşusu bir uzun yol maratonudur. Bu nedenle de aniden yukarı çıkmaktan ziyade her basamakta nefes almak ve sindirmek önemlidir. “Çok biliyorum” havasını yaşamaktansa zaman içinde sindire sindire öğrenip daha başarılı olmak mümkün olacaktır.

Kadınlar da kariyer planlarını bu şekilde yapabilirler ve söz konusu ayrıntılara dikkat ederek kendilerini iş yaşamları boyunca memnun edebilirler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git