Ergenlikte ruh hali değişimlerini kontrol altına almanın 7 yolu

Ergenlikte ruh hali değişimlerini kontrol altına almanın 7 yolu
18 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.467 kez okundu.

Genç olmak yumurta kabuğunun içerisindeki bir civciv olmakla çok benzemektedir. Ergenliğe yeni adım atan gençler kendi kimliğini bulmak için mücadele sarf ederken kaçma adına uğraşır ve kabuğunun duvarlarını var gücü ile iterler. Ancak henüz kendi başlarına yaşamak için yeterince hazır değildirler. Hayvanların oldukça büyük bir çoğunluğu bu dört senelik boşluğu toptan atıp çocukluktan tam bir yetişkinliğe doğru hızlı bir geçiş yaparlar. Fakat biz insanlarda durum oldukça farklıdır. Bilim insanları bu aşamanın tamamen kendine has bir biyolojisi olduğunu ve gençlik sürecindeki ruh hali değişimlerinin kaçınılmaz olduğunu keşfettiler.

Araştırmacalar öncelerde bir gencin beyninin, çocukluğun sonunda sabitlendiği ve gençlik dönemindeki ruh hali değişimlerinden deneyim yokluğunu ya da azgın hormonları sorumlu tutabileceklerine inanıyorlardı. Ancak yakın zamanlarda yapılan (MRI) Emar taramaları ergenlik sürecindeki bir gencin beyninde aslında yeniden düzenleme olduğunu ve beynin ortalama 20’li yaşların başına dek gelişmeye devam ettiğini meydana çıkardı.

Ergenlikte Ruh Hali Değişimlerini Kontrol Altına Almanın Yolları

Ergenlik ile başa çıkmak ve gelişmeyi kabul etmek büyük bir başarıdır; Bu ergenliğe geçiş törenidir fakat olayların tesiri altındayken nasıl davranılması gerektiğini unutmak oldukça önemlidir! Ergenlik sürecinin ruh hali değişimlerini terbiye etmek adına paylaşacağımız yedi adıma özen göstermek büyük önem taşımaktadır.

1 – 10’a dek sayıp veya nefesinizi tutarak sakinleşin.

2- Anlatın.

3- Bol bol egzersiz yapın.

4- Yeterli miktarda uyuyun.

5- Yaratıcı genlerinizi kullanın.

6- Gerekiyorsa ağlamaktan çekinmeyin.

7- Sabırlı olun ve her şeyin bir gün tamamen geçmişte kalacağını hatırlayın.

Şayet ruh haliniz iyileşmiyorsa ergenlikteki ruh hali değişimlerini atlatmanıza yardımcı olacak güvenilir ve sorumlu bir yetişkinle konuşun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git