Erkekler daha az yaşıyor

Erkekler daha az yaşıyor
19 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.319 kez okundu.

Dünyada tamamen gelişmişlik seviyesinden bağımsız olarak erkeklerin hayat sürelerinin kadınlardan daha kısa olduğu 20. asrın başlarından beri bilinen bir gerçek. Uzmanlar Türkiye’de erkeklerin ortalama yaşam sürelerinin 73,7 yıl olduğunu söylerken kadınlarda bu sürenin 79,4 olduğunun altını çiziyor. Başka bir deyişle ifade etmek gerekirse erkekler kadınlarda yaklaşık 5,7 yıl daha az yaşıyorlar. Bunun şüphesiz ki farklı nedenleri var. Ancak öncelikle sigara olmak üzere, zararlı alışkanlıkların sıklıkla erkekler tarafından tüketiliyor olması en önemli sebebi olarak gösteriliyor.

Sigara ömrü kısaltan en önemli sebep

Cinsiyete has olmasa dahi kalp ve damar hasatlıkları, metabolik sendrom, akciğer hastalıkları, mesane – kolan – akciğer kanserleri erkekler arasından çok daha sık görülüyor. İlk sırada sigara kullanımı olmak üzere madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklar erkekler arasında çok sık.

Erkeklerin daha kısa yaşamalarının diğer sebepleri

Ayrıca şiddete eğilimde erkekler arasında daha sık gözlemleniyor. Erkekler kadınlara kıyasla sağlık hizmetlerinden daha ileriki yaşlarında yararlanmaya başlıyorlar. Kadınlar ise doğum ve jinekolojik sorunlar sebebi ile doktora çok daha erken yaşlarda gidiyor. Erkekler sosyal durumları gereği askerlik, inşaat, madencilik ve gemi inşa gibi sağlık bakımından daha riskli işlerde çalışıyorlar.

Erkekler için uzun yaşama önerileri

Erkeklerin daha uzun bir ömür sürebilmeleri adına öncelikle sigara olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklarından uzak durmaları büyük önem taşıyor. Sigara sanıldığı gibi yalnızca akciğer kanserinin değil aynı zamanda mesane kanserinin de en önemli nedenlerinden biri.  Türkiye’de mesane kanseri kadınlar arasında 12.sırada yer alırken erkekler arasında ise 3.sırada yer alıyor. Kırsal kesimlerde ise cinsiyetler arasında rastlanan bu fark çok daha fazla açılıyor. Sebebi ise şüphesiz ki kırsal kesimlerde yaşayan kadınların kentsel kesimlerde yaşana kadınlara oranla çok daha az sigara içmesi. Sigaradan uzak durarak yalnızca kanserden değil aynı zamanda kalp damar hastalığı ve KOAH gibi ölümcül hastalıklardan da ciddi oranda korunmak mümkün. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederek metabolic sendrom, kalp damar hastalığı gibi hastalıkların da azalması sağlanabiliyor. bu tarz yaşam tarzı değişiklikleri erkeklerin cinsel sağlıklarını da oldukça olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca inşaat ve madencilik gibi sağlık bakımından riskli işlerde alınacak önlemlerin yanı sıra iş güvenliğinin arttırılması da çok büyük önem taşıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git