Eşler Arasında Boşanma Sebepleri!

Eşler Arasında Boşanma Sebepleri!
21 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.154 kez okundu.

Büyük hayallerle başlayan, güzel telaşlarla hazırlanılan mutlu bir başlangıçtır evlilik. Rüya gibi geçen balayları yerini uyum sürecine bırakır. Her geçen gün biraz daha zorlanırlar uyum sürecinde ve başlar küçük meselelerden anlaşmazlıklar.

Bir kişi iken iki kişi olmak, farklı alışkanlıkların ortak noktasını bulmak, zaman içinde daha da zorlar genç çiftleri. Uzun yıllar sorunsuz yaşayıp mutlu olan aileler olsa da maalesef özel ya da genel sebeplerden dolayı boşanma kararı alınların sayıları her geçen gün artmaktadır.

Özel ya da Genel Sebeplerle Görülen Boşanma Sebepleri Nelerdir?

İlgisizlik Sebebiyle Boşanma; Boşanma sebepleri arasında en çok görülen ilgisizlik, evliliklerde farklı şekilde görülebilir. Eşe karşı ilgisizlik, çocuklara karşı ilgisizlik, eve ve ev işlerine karşı ilgisizlik, eşin ailesine karşı ilgisizlik, eşin arkadaşlarına ya da özel işlerine karşı ilgisizlik gibi birçok sebepten kaynaklı ilgisizlik günümüzde boşanma sebebi olarak gösterilmektedir.

Terk Etmek Nedeniyle Boşanma; Birlikte yaşamak için kurulan evliliğin tek taraflı, diğer taraftan habersiz olarak ortak yaşam yerini terk etmesidir. Örneğin, eşlerden birinin diğerini evden kovması, eşini ailesinin yanına bırakma, evin kilitlerini değiştirerek eşin eve girmesini engellemesi, eşlerden birinin habersiz evden eşya taşıması gibi sebepler “terk etmek nedeniyle boşanma” davasına girer.

Aldatma Sebebiyle Boşanma; Eşlerin birbirlerine karşı sadakat sözünü yerine getirmemesi durumuna aldatmak denir. Aldatmak sebebiyle boşanma davaları, sıklıkla görülen boşanma davalarından ve boşanmak için haklı gerekçelerden biridir. Hukuki olarak aldatma sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için, aldatılan eş aldatıldığı durumunu öğrendikten sonra 6 ay içinde davayı açmalıdır. Aksi halde zaman aşımına uğradığından dava aldatma gerekçesiyle boşanma davası olamaz.

Gurur Kırıcı Sebeplerden Boşanma; Özel boşanma sebepleri arasında yer alan ve Medeni Kanunda belirtilen, eşe çok kötü davranmak, aşağılamak, hakaret etmek, fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamak gibi onur kırıcı gurur kırıcı davranmak evlilik birliğini temelden zedeleyen sebeplerden birisidir. Böyle durumlara maruz kalan eşler hem bir psikologdan yardım almalı, hem de konusunda uzman bir avukat tarafından davası takip edilmelidir.

Şiddetli Geçimsizlik Sebebiyle Boşanma; Hukuki bir tabir ile şiddetli geçimsizlik olarak ifade edilen boşanma sebebinde asıl sebep evlilik birliğinde sevgi ve saygının kaybolmasıdır. Taraflar çok özel ayrıntılara girmeden, mahkemede ya da dilekçelerinde şiddetli geçimsizlik olarak ifade edecekleri durumu, mahkeme heyeti evlilik birliğinin temelden sarsılması olarak değerlendirerek sonlandırır.

Cana Kasıt Sebebiyle Boşanma; Boşanma sebeplerinden en fazla görülen ve önceleri şiddetle başlayan olumsuz bir boşanma türüdür. Şiddetin doğurduğu olumsuz sonuçlar olarak devam eden ve eşlerden birinin diğerinin canına kast etmesi, öldürmeye teşebbüs etmesi gibi durumlarda açılan davalardır. Bu tür davalarda olayın tekrarlanmaması için hâkim tarafından önleyici tedbirler alındığı gibi dava çok uzatılmadan bir an önce sonuçlandırılır.

Akıl Hastalığı Sebebiyle Boşanma; Medeni kanunda yer alan ve nadir de olsa görülen boşanma sebeplerindendir. Eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi durumunda, diğer taraf boşanma davası açabilir. Fakat bunun için bu hastalığın evlendikten sonra gerçekleşmiş olması ve hastalığın tedavisinin mümkün olmaması gerekir. Ayrıca dava açacak tarafın, hasta olan eşin bu durumunu bir sağlık kuruluşundan raporla ispatlamalı ve tedavisinin de mümkün olmadığı raporda belirtilmelidir.

Davalara Konu Olan Boşanma Sebepleri;

Bu sebeplerin kanun maddesi olarak bir dayanağı olmasa da çok sık rastlanan ve evliliği ciddi boyutlarda olumsuz etkilediğinden genelde boşanma isteminin onaylanması ile sonuçlanmaktadır.

Erkeğin Çalışmaması Durumda Açılan Boşanma Davaları; Evlilikte eşler eşit sorumluluğa sahip olsa da, aile içinde erkeğin çalışmaması boşanma sebeplerindendir. Erkeğin çalışmayı istememesi durumunda açılabilen bu davalarda hâkimler evliliği sonlandırmaktadır. Fakat işten yeni kovulmuş, askerlik sebebiyle çalışmaya ara vermiş, sağlık sebepleriyle malullük nedeniyle çalışamayan erkeklere bu sebeple dava açılamaz.

Kadının Ev İşlerini Yapmama Sebebiyle Açılan Boşanma Davaları; Aynı şekilde medeni kanunda kadın ve erkek eşit sorumluluklara sahip olsa da, toplumda ev işleri kadının görevi olarak görülür. Bu sebeple kadının hiç bir geçerli sebebi yokken, ev işlerini yapmaktan kaçınması ya da ev işlerini hiç yapmaması gibi durumda boşanma davası açılabilir. Fakat kadının hasta olması ve hastalığı sebebiyle ev işlerini yapmaması durumunda bu sebeple dava açılamaz.

Yalan ve Güven Sarsıcı Davranışlar Sebebiyle Açılan Boşanma Davaları; Boşanma davaları içinde haklı olarak gösterilen yalan ve güven sarsıcı davranışlar evlilik temelini sarstığından dava açılabilir. Taraflardan birinin yalan söylemesi ve güven sarsıcı davranışlar yapması diğer tarafa bu sebeple dava açma hakkı verir.

Sonuç olarak, evlilik öncesinde kadın ile erkeğin birbirlerini çok iyi tanıması gerekmektedir. Birbirlerini iyi tanımanın yanında, ailelerinin kaynaşması, yakın çevresi ve arkadaş grupları olarak geniş kapsamlı bir tanıma süreci yaşanmalıdır. Bu süreçte küçük uyumsuzluklar önemsenmez ve geçiştirilir, oysa küçük görülüp halı altına süpürülen sorunlar ileride boşanmaya bile neden olabilecek sorunlar olarak karşınıza çıkabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git