Eşler beraber banyo yaparsa ne olur?

Eşler beraber banyo yaparsa ne olur?
20 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 3.339 kez okundu.

Eşler beraber banyo yapabilirler mi? Bu konuda peygamber efendimiz ne demiş? Eşlerin birlikte banyo yapmaları dini açıdan uygun mudur? Gelin bu soruların cevabını yazımızın geri kalanında birlikte alalım.

İlk olarak islam dininde insanların sadece ibadet ederken değil hayatlarının her evrelerinde temiz olmaları istenmektedir. Bu yüzden de sık sık banyo olmalı ve beden temizliğimizi de en az ruh temizliğimiz kadar önemsemeliyiz. Hayatının her anında müslümanlara örnek olan Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ise banyo adabı ile ilgili nelere dikkat edilmesini hadisleriyle anlatmaktadır.

İslam’a göre eşlerin beraber banyo yapmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Zaten Hz. Âişe’nin Hz. Muhammed’le beraber yıkandığından bahseden hadis-i şerif Buhârî’de geçmektedir.Fakat buradan eşlerin beraber yıkanmalarının câiz olduğu anlaşılsa da büsbütün örtüden sıyrılmış oldukları anlaşılmamalıdır.

Çünkü zira Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem pek çok hadis-i şerifte çıplaklığa karşı müslümanları ikaz etmiştir.Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Eşlerin birlikte banyo yapmaları haram değildir fakat büsbütün çıplak olunması gusül abdestine bağlı kalınmadığı anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda birçok dini kaynağa göre banyo olurken çıplak kalınması hem insanın insanlık özelliğine, hem de Allah’a, meleklere ve eşine karşı utanma duygusuna terstir. Banyo yaparken örtülü olunması gerektiği birçok hadis-i şerifte de geçmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git