Eşlerin Birbirlerine Kesinlikle Yapmaması Gereken Davranışlar

Eşlerin Birbirlerine Kesinlikle Yapmaması Gereken Davranışlar
21 Mart 2017 tarihinde eklendi, 2.739 kez okundu.

Mutlu bir evliliğin sırrı eşlerin tanışma ve birbirlerini tanıma aşamasında doğal ve samimi davranarak oldukları gibi birbirlerini kabul etmeleri ile başlamaktadır. Hoş görülü ve sabırlı olmak da evliliği besleyen yücelten diğer hususlardandır. Eşlerin birbirlerine yapmamaları gereken konulara özen göstermeleri ancak karşılıklı saygı ile mümkündür. Eşler arasında güvenin sarsılması ise yuvanın dağılmasına neden olan bir diğer konudur.

Eşlerin Yapmamaları Gerekenler;

 • Eşinizin karakterini değiştirmeye çalışmayın; Siz şartlar ne olursa olsun onu o şekilde tanıdınız ve öyle sevdiniz. Sürekli eşinizi eleştirmek, hatalarını gözüne sokmak, alışkanlıklarını değiştirmesi için baskı yapmak gibi huylardan vazgeçin. Çünkü bu durum evliliğinizi ve ilişkinizi zora sokup, tatsız bir hale getirecektir.
 • Yalan söylemeyin; İlişkinizle ilgili güzel gelecek planlarınız var ise masumda olsa asla eşinize yalan söylemeyin. İleride ortaya çıkacak olan en ufak bir yalan, ilişkinin güvenilirliğini sarsar.
 • Kendinizi salmayın; İlişkinizde şartlar ne olursa olsun kendinize ve eşinize karşı özenli olun. Önce kendi sağlığınız ve ruh sağlığınız için, sonra da eşiniz için, bakımlı, temiz ve özenli olmaya dikkat edin. Örneğin bir anda aşırı kilo almanız ve bunu önemsiz bir şeymiş gibi kabul etmeniz bile karşı tarafa seni de kendimi de önemsemiyorum mesajı verir.
 • Toplum içinde kavga etmeyin ve tartışmayın; Her ilişkide ve evlilikte tartışmalar olur. Fakat bu tartışmaları özellikle başkalarının önünde yapmak, kendinize ve eşinize saygınızı yitirdiğiniz gibi insanların önünde küçük düşmüş olursunuz. Bu kadar ile kalmaz ilişkinizde ciddi problemlere yol açabilir. Birbirinizin arkadaş ortamında bulunmak istememek ya da birbirinizin aileleri ile görüşmek istememek gibi can sıkıcı durumlar ortaya çıkabilir.
 • Aileleri eleştirmekten kaçının; Birbirinizin ailesini eleştirmekten, onlar hakkında hakaret edici ya da sert ifadeler kullanmaktan kaçının. Çünkü siz de dâhil olmak üzere kimse ailesi hakkında olumsuz konuşulmasından hoşlanmaz.
 • Eşinize karşı güveninizi yitirmeyin; Eğer bir güven sorunu yaşıyorsanız ya da kafanıza takılan bazı sorunlar var ise ajanlık yapıp, eşiniz “kiminle, nerede, ne yapıyor” diye takip etmek yerine eşinizi karşınıza alarak konuşmayı tercih edin. Hiç konuşmamak ya da içinize atmakta doğru değildir. Hem kendinizi üzersiniz hem de ileride birikim yapan sorunlar çözümlenemez bir hal alır.
 • Her tartışmayı ayrıma ya da boşanma gibi kelimelerle sonlandırmayın; Fazla çirkin olan bu tutum zamanla alışkanlık hale dönüşür ve ilişkinizde çatlamalar başlar. Her fırsatta ayrılmak ya da boşanmak istemek gibi sevimsiz kelimeleri kullanmayın.
 • Yatak ayırmayın; Karşı tarafı cezalandırmak için yapılan bu hareket iki taraf için de geçerlidir. Yatak odasını terk etmek salonda yatmak ya da eşini yanına almamak gibi yapılan bu yersiz davranış evliliği zedeleyen en büyük etkendir. Şartlar ne olursa olsun tartışmış bile olsanız, eşinizle aynı yatakta yatıp sabah beraber uyanmalısınız.
 • Aldatmayın; Eşinize karşı sadakatli olun, ona değer verin.
 • Şiddet uygulamayın; Şiddet uygulamak aciz ve yetersiz kişilerin yaptıkları bir davranıştır.
 • İnatlaşmayın; Eşler arasında her sorun konuşularak çözülmelidir.
 • Kıskandıracak davranışlar sergilemeyin; Kıskandırmak ve dikkatini çekmek evlilikte ve ilişkide kesinlikle yapılmaması gereken davranışların başında gelir.
 • İsteminiz dışında yapılan hatalar; Elinizde olmayan sebeplerle eşinizi kırıyor ve bunu engelleyemiyorsanız eşinize ve evliliğinize zarar vermeden bir uzmandan yardım almalısınız.
 • Emrivaki yapmaktan kaçının; Eşinize haber vermeden eve misafir getirmek onu zor duruma sokar. Eşiniz yeterince hazırlıklı olmadığı için küçük düşebilir ve konuğunuzun yanında eksiklik hisseder.
 • Aşağılamayın, alay etmeyin; Eşinizi her zaman yüceltmelisiniz onunla alay etmek aşağılamak yapılan en büyük hataların başında gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git