Evinizde, Burkulmaları Hızlıca Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Evinizde, Burkulmaları Hızlıca Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.943 kez okundu.

Bağ zedelenmeleri ve bilek burkulmaları, tahmin edebileceğimizden daha yaygındırlar. Basit bir hata nedeniyle oluşurlar ve günlük aktivitelerinizde bile bunu yaşamanız muhtemeldir. Birçok insan bilek burkulması, çıkığı ve bağ yırtılması arasındaki farklı tarif edemez. Çıkık, kemiklerin birbirinden ayrılarak, kas dokusuna zarar vermesi nedeniyle en ciddi rahatsızlıklardan birisidir.

Burkulmanın şiddeti, yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır. Burkulmalar, ayak bileği, el bileği, baş parmak, diz, omuz ve boyunda meydana gelebilir. En şiddetli ve ağrılı burkulmalara acil tıbbi müdahale gerektiren, üçüncü derece burkulmalar denmektedir. Ayakta duramamak ve sürekli olarak oturma veya uzanma gereksinimi, burkulmanın ilk belirtisidir. Tedavi edilmeleri zordur ve iyileşme süreci açısından istirahat çok önemlidir. Bölge soğuk tutulmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu ise, buzları bir bez parçası ile sarmak ve eriyene kadar burkulan bölge üzerine tampon yapmaktır. En iyi sonuçlar için süreç günde 3 sefer olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

Sargı bezleri, ateller ve hatta alçı dahi, burkulmanın tedavisi sırasında kullanılabilinir. Doktorlar genellikle sorunu daha hızlı çözüme kavuşturmak için iltihaplanma önleyici ilaçlar yazmaktadır. Elbette, dinlenmek önemlidir bu yüzden yürüyüşlerinize biraz ara vermeniz gerekebilir. İyileşme sürecinde bölgeyi zorlayıcı her türlü fiziksel aktiviteden de kaçınmalısınız.

İşte, burkulmalarınızı daha hızlı tedavi edecek ve ağrıyı dindirecek bazı egzersizler:

Eklem Hareketleri

Esnetmek ve eklemin hareketliliğini arttırmak için bileğinizi tüm yönlere doğru hareket ettirin.

Esneme

Yan tarafınız üzerine yere uzanın ve bileklerinize geçireceğiniz lastik sayesinde bacaklarınızı esnetin. Bacaklarınızı olabildiğince esnetin ve dinlenip, hareketi tekrarlamadan önce pozisyonunuzu birkaç saniye boyunca koruyun.

Top Egzersizleri

Yerdeki bir tenis topu üzerinde burkulan ayağınızı dinlendirin ve ağrılı bölge üzerinde olağandan daha fazla baskı yaratın.

Bu egzersizleri evinizde deneyebilirsiniz ancak unutmayın ki, eğer kısa bir süre içerisinde ağrıdan kurtulamazsanız, bir doktora başvurmanız gerekmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git