Evinizde Farklı Amaçlarla Tuz Kullanmanın Çeşitli Faydaları

Evinizde Farklı Amaçlarla Tuz Kullanmanın Çeşitli Faydaları
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 1.730 kez okundu.

Evinizdeki tuzun inanılmaz kullanım alanlarını ve bunların faydalarını biliyor muydunuz? Tuz, evlerimizde yüzyıllar boyunca temizlik amacıyla kullanılmaktadır. Herhangi bir zehirli bileşen içermiyor ve bu sayede insanlar tuzu, evlerindeki şeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek için rahatlıkla kullanıyorlar. Sadece birçok faydası bulunmuyor, aynı zamanda oldukça da ucuzdur.

Karıncaları Uzak Tutar

Eğer karıncaları kilerinizden veya pencerenizin önünden uzak tutmak istiyorsanız, tuz, en doğru çözümdür. Pencere pervazlarına veya saldırıya uğrayan diğer alanlara biraz tuz dökün. Bu şekilde uygulandığında, tuz, evdeki nem seviyesini azaltır.

Pirinç, Gümüş ve Bakırlarınızı Tuzla Parlatın

Eğer pirinçten, gümüşten ve bakırdan yapılmış süs eşyalarınız varsa, onları her zaman sanki yeni gibi parlak tutmak istersiniz. Ancak zaman içerisinde bunların rengi solmaya başlar ve bu yüzden sürekli olarak temiz tutma ihtiyacı doğar. Bu sorun için tuzun en kolay ve aşınmaya neden olmayan tek çözüm olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Tuz ve sirke karışımı ile bir macun hazırlayın ve objeleri iyice temizledikten sonra bu karışım ile ovmaya başlayın. Tuz ve sirke karışımı her türlü kiri ve lekeyi geçirecektir.

Araba ve Evin Camlarını Temizlemek için Tuz

Eğer camlarınızı temizlemek ve inatçı lekelerden kurtulmak istiyorsanız, ılık su ile birkaç yemek kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımı, lekeli camları ovalamak ve temizlemek için kullanın. Yeni gibi görünmelerini sağlayacak ve bu etkisini uzun süre devam ettirecektir. Dahası, bu karışımı araçlarınızın camlarını temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Lavaboları Temizleyin

Sıcak su ile tuzu karıştırın ve karışımı lavaboya dökün. Tuz, biriken ve borularınızda kokuya ve tıkanıklığa neden olan yağların tamamını çözecektir.

Cildinizi Yenileyin

Harika bir peeling etkisi için tuzu, zeytinyağı veya lavanta yağı ile karıştırın. Karışımı tüm bedeninizi ovmak için kullanın ve ardından duş alarak tüm kirlerden arının. Tuz, bedeninizi ovmak için iyi bir üründür çünkü ölü cilt hücrelerini çıkartarak, cildin yenilenmesini sağlar.

Renkleri Daha Canlı Yapın

Eğer perdelerinizin veya storlarınızın ilk günkü rengini geri kazanmasını istiyorsanız, işte harika bir çözüm. Tuz, sadece tek yıkama ile renklerini geri kazandırabilir. Perdeleri, kilimleri ve halılarınızı, su ile tuz karışımına yatırın. Bu sayede sıradan deterjanlar ile çıkartılması imkansız olan lekeleri ve izleri kolaylıkla çıkartacaksınızdır.

Diş Sağlığı için Faydalıdır

Diş ağrısı ve ağız içi yaralar ile uğraşmak zorunda kaldığınız bir sonraki sefer, ılık suda tuzu çözün ve gargara yapın. Harika bir gargaradır ve laksatif etkilere sahiptir.

Dişinizi Beyazlatır ve Diş Bakımı Yapar

Tuz ve karbonat karışımı ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Dişlerinizi her zaman beyaz ve temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Kış Ayında Çamaşırları Kuruturken Kullanın

Son yıkama sırasında tuz kullanırsanız, çamaşırlarınızın çekmesini engeller. Bu yöntem özellikle çamaşırlarınızı dışarıda, güneş altında kurutacaksanız faydalıdır. Aynı zamanda çamaşırlarınız lekesiz ve daha yumuşak olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git