Evinizde Yetiştirebileceğiniz 7 Meyve

Evinizde Yetiştirebileceğiniz 7 Meyve
15 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 3.178 kez okundu.

Birçok insan bitkilerin ve meyvelerin bahçelerde veya bağlarda yetişmesi gerektiğini düşünerek, meyvelerin evde yetiştirilebileceğinin farkında değillerdir. Genel anlamda tek ihtiyacınız olan saksılar ve bolca güneştir ve tüm bunlar evlerimizde de bulunuyor değil mi?

Saksısı bitkiye küçük gelmeye başladıktan sonra bir başka saksıya alınmalıdır ve senede bir kez budanmalıdır. Eğer bitki tamamen büyüdüyse, toprağının üzerindeki gübreyi değiştirmeniz gerekir ve bitkiler genellikle taşların veya çakılların üzerindeyken daha hızlı büyürler. Son aşama ise bitkiyi düzenli olarak sulamaktır. İşte, evinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bitkiler:

Üzüm

Küf oluşumunu engellemek için iyi bir havalandırma sisteminiz varsa, evinizde üzüm yetiştirmek oldukça kolaydır. Asmaların tavana ve duvarlara doğru büyümesi için onları yönlendirebilirsiniz ve 60 litrelik bir saksıya ihtiyacınız vardır. Bazı diğer bitkilerin aksine, üzümlerin düzenli olarak sulanması gerekir, bu yüzden saksının en altına taş yerleştirdiğinizden ve üzerini toprak ve biraz malç ile kapattığınızdan emin olun.

Çilek

Evde çilek yetiştirmek için 15 santim derinliğinde bir saksıya ihtiyacınız vardır. Toprağın pH değeri 5.6 ila 6.3 arasında olmalıdır ve kaliteli bir gübreye de ihtiyacınız vardır. İster tohum ister filizlenmiş bir bitkiden yetiştiriyor olun, bir saksıda birden fazla çilek bulundurmayın çünkü kolayca hastalık kapabilmektedirler. Çilekler çok fazla güneşe ihtiyaç duyar, bu yüzden güneşli bir yere yerleştirin veya eviniz az güneş alıyorsa, yapay bir ışık kaynağı kullanın.

Papaya

Evde papaya yetiştirmek, düşündüğünüz kadar zor değildir. Bu tropik meyve, 20 derece veya daha yüksek ısılı ortamlarda yetişmektedir. Papayalar oldukça bol güneş ve su ister ve düzenli olarak bakım gerektirir. Ayrıca yavaş büyüyen meyvelerdendir, bu yüzden olgun bir meyve elde etmek için 6 ila 8 ay arası beklemek zorunda kalabilirsiniz.

İncir

Daha önceden filizlendirilmiş incirleri ekerek, yetiştirmeye başlayın. Saksıların, fazla suyu gönderebileceği deliklerinin olduğundan emin olun ve bu bitki doğrudan güneş ışığına maruz kalma zorunluluğu olmamasına rağmen oldukça bol güneş ister. İncir, 20 derecede büyür ve düzenli olarak sulanması gerekir. Ancak bitkinin saksının altında çok fazla su olmadığından emin olmanız gereklidir.

Dut

Dutu izlemek bir keyiftir ancak büyümeleri için çok uzun süre gerekir. 10 yıl beklemektense, doğrudan tohumlardan ağacı yetiştirebilir veya cüce bir ağaç satın alarak, kendiniz yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Dut ağacı güneşli bir alanda tutulmalıdır ve büyük drenaj deliklerine sahip, büyük bir saksı gerektirir. Kökler sürekli olarak nemli tutulmalıdır ancak bitkinin altındaki saksı sürekli olarak suyun içinde durmamalıdır. Toprak kuruduğunda bitki sulanmalıdır ve en iyi sonuçları elde etmek için her 6 ayda bir gübrelenmelidir.

Kayısı

Kayısı, iyi bir drenaj sistemi ve gübre gerektiren, toprak kullanmayan bitkilerdendir. Güneşi severler, bu yüzden güneşli alanlarda tutmanız gerekiyor. Bitkinin üzerindeki tozlar bir fırça yardımıyla atılmalıdır ve bakımı oldukça kolaydır.

Karpuz

Boyutları gereği, karpuzların büyük bir saksıya, nemli ve kumlu bir toprağa ihtiyacı vardır. Oldukça fazla gün ışığı isterler, bu yüzden dışarıda ve güneşli bir alanda tuttuğunuzdan emin olun. Biraz tel kullanarak, asmaları için bir destek sistemi yaratın ve dikey şekilde büyümeleri için kafesle çevirin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git