Evinizde Zencefil ve Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

Evinizde Zencefil ve Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
31 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.143 kez okundu.

Sarımsak ve zencefil çok uzun yıllardan beri sayısız hastalığın tedavisi için hazırlanan doğal karışımlarda kullanılmaktadır. Oldukça etkilidirler ve toplu olarak marketten satın almak yerine, evinizde kolayca bunları yetiştirebilirsiniz.

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

İnsanların düşündüğünün aksine, zencefili evde yetiştirmek çok kolaydır. Tam yetişkin bir zencefil elde etmek için tek ihtiyacınız olan ise bu bitkinin köküdür. Yakınızdaki bir markette köklü halde zencefil satın alın ve onu ekin. Bu bitki çok az bakım gerektirir, tek ihtiyacı olan nemli ve orta derecede sıcak bir ortamdır.

Kökünüzü hazır ettikten sonra, toprağı biraz deşin ve bitkiyi yerleştirin. Saksının büyük olduğundan emin olun çünkü bitkiler büyümek için yeterli alana ihtiyaç duyar. Bitki, besin açısından kalitesi toprak ve hafif sulama gerektiriyor. Saksıyı, mutfağınız gibi güneş alan ve nemli bir yerde tutun. Bitki, 10-12 ay içerisinde tamamen büyüyecek ve tüketime hazır olacaktır. Zencefilinizi hasat ettikten sonra bir sonraki hasatınız için bir miktar kök ayırın. Hasat ettiğiniz bitkiyi soğuk ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.

Evde Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

Bir kökünün olmamasına rağmen, sarımsağı evinizde yetiştirmek çok kolaydır. Zencefil gibi, bu bitki de çok fazla bakım istemez. Kısa bir süre içerisinde yeşil kısımlarını verecektir ve bu kısımlar genellikle bitkinin taze görünmesi için marketlerde satılmadan önce kesilmektedir.

Sarımsağı ekmeden önce en büyük dişi seçtiğinizden emin olun. Toprağın 3 cm altına gömdükten sonra, toprağı hep nemli tutun. Ancak sıklıkla sulamamanız gerekiyor çünkü sarımsağın çürümesine neden olabilirsiniz. Sarımsak, Ekim ayında ekilir ve yapraklarının sarıya döndüğü yaz ayında da toplanır.

Hasat aldıktan sonra, küflenmesini önlemek için sebzeyi karanlık ve kuru bir yerde muhafaza edin. Sarımsak 4 ay boyunca tazeliğini korur. Her iki sebzeyi de evinizde yetiştirebilir ve taze taze tüketebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git