Evinizi daha güzel hâle getirecek dekorasyon fikirleri

Evinizi daha güzel hâle getirecek dekorasyon fikirleri
23 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 3.748 kez okundu.

Yaşanılan yerin psikoloji üzerinde yoğun bir etkiye sahip olduğu biliniyor. Örneğin güneş ışığı almayan, karanlık, dağınık evlerde yaşayan kişilerin daha mutsuz olduğu, depresyona daha meyilli olduğu bilinmektedir. Eviniz ne kadar güzel ve şık olursa gün boyunca yaşadığınız motivasyon da o kadar artacaktır. Bazı dekorasyon fikirleriyle evinizi daha ferah hâle getirebilirsiniz.

İyi bir dekorasyon yapmak için büyük paralar harcamaya ihtiyacınız yok. Eşya yerleşimi gibi konularda dikkatli olmanız yeterlidir. Girdiğinizde kendinizi rahat ve mutlu hissedeceğiniz bir eve sahip olmak zor değil. Kendi tarzınızı da yansıtarak, güzel görünen bir eve sahip olabilirsiniz. Boya ve aksesuar gibi konularda doğru seçimi yapmaya özen göstererek kendinize harika bir alan yaratabilirsiniz.

Eşya Yerleşimi

Evinizde alan açmak, iyi bir dekorasyon için son derece önemlidir. İçeri girdiğinizde ferah hissetmeniz için evinizin geniş görünmesi gerekir. Eşya yoğunluğu, dağınıklık her zaman kötü hissettirir. Yaşadığınız evin yüzölçümü ne olursa olsun, eşyaları doğru bir biçimde yerleştirerek kendinize alan yaratabilirsiniz.

Eşyalarınızı ortada boş bir alan yaratacak şekilde yerleştirdiğinizde eviniz ferah bir görünüm kazanacaktır. Örneğin koltuk takımını köşe kısmına yerleştirebilir ve televizyonu karşısına koyabilirsiniz. Aynı durum yatak odası için de geçerlidir. Kitap, CD yerleştirmek için duvara monte edilen rafları kullandığınızda evinizde daha geniş bir alan açılacaktır. Ayrıca eşya seçimi yaparken de evinizin ölçülerine göre hareket etmeniz faydalı olacaktır.

Renk Seçimi

Koyu renk tonları, yaşadığınız yer için iyi bir seçim değildir. Öncelikle güneş ışığının ve diğer ışıkların yayılmasını önler. Aydınlatma sistemleriniz iyi olsa bile, koyu renk ile boyanmış mekânların aydınlanması büyük bir sıkıntı olacaktır. Ayrıca koyu renkle boyanmış ortamlarda boğucu, kasvetli bir görünüm vardır. Dolayısıyla renk seçimini dikkatli yapmanız son derece önemlidir.

Aynı şekilde solgun renkler de görsel açıdan olumsuz motivasyon yaratır. Açık mavi, gri gibi tonlar evin belirli yerlerinde olsa da tamamına hâkim olmaları iyi bir görüntü ortaya çıkarmayabilir. Turuncu, açık kahverengi gibi tonları tercih ederek evinizde daha fazla ışık yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Süs Eşyaları ve Aksesuarlar

Evinizi daha güzel bir yer hâline getirmek, aksesuar seçimiyle mümkündür. Ancak seçtiğiniz aksesuarların evin genel dekorasyonuyla ve duvarların rengiyle uyumlu olması da son derece önemlidir. Örneğin odanızda mavi tonlarını kullanıyorsanız, gökyüzü ve deniz manzarasına sahip bir poster asabilirsiniz. Açık tonlarda ise yapay çiçek gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Duvar saatinden biblolara kadar aksesuar seçimini evinizin genel dekorasyonuyla uyumlu yaparak yaşadığınız yerde güzel bir görünüm yaratabilirsiniz. Ayrıca oldukça basit yöntemlerle kendi aksesuarlarınızı da yapabilirsiniz. Renkli çiçekler kullanarak evinizde güzel bir görünüm yaratabilir ve baktıkça mutlu hissedeceğiniz, renkli bir ortam hazırlayabilirsiniz. Posterler ve resimler de duvarlarınızın çıplak görünmesini engelleyecek ve güzel bir görünüm yaratacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git