Evliliğe Karar Vermeden Önce..!

Evliliğe Karar Vermeden Önce..!
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 869 kez okundu.

evlilikEvlilik kavramı çok geniş kapsamlı, kişiye göre ya da yöresel geleneklere göre farklı pencerelerden bakılarak tanımlanan bir kavramdır.

Evlilik sadece iki kişinin hayatını birleştirerek yuva kurması, çoluk çocuğa karışması demek de değildir. Evliliğe karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken çok konu bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman iki kişinin birbirini sevmesi ve diğer konuların teferruat olarak görülmesi, ileride ciddi engellerle savaşmak zorunda kalınacağının da habercisidir.

Evliliğe Karar Vermeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular;

 • Her iki taraf da hem fiziksel hem de ruhsal açıdan evlenmeye hazır olduğundan emin olmalıdır.
 • Eğitim süreci bitmiş, her iki taraf da iş ve kariyerlerini edinmiş olmaları gerekmektedir.
 • Ailelerin yapıları; Gelenek, görenek örf ve adetlerindeki uyumluluk konusunda birbirlerine yakın olmalıdır.
 • Eş adaylarının kafa yapıları, hayata bakış açıları birbirine yakın olmalıdır. Örneğin aşırı modern, çok yönlü ve sosyal bir kişinin daha muhafazakâr, asosyal ve sınırları olan bir kişi ile hayatını birleştirmeyi düşünmesi risk teşkil etmektedir.
 • Evliliği düşünen eş adaylarının ilgi alanları da birbirlerine benzemelidir. Örneğin spor yapmayı seven, gezmekten hoşlanan, arkadaşları ile zaman geçirmeyi seven bir kişinin partneri olacak kişinin de arkadaşlık kavramını önemsemesi, gezmekten zevk alması, spor yapmayı seven birisi olması gerekmektedir. Kendisi spor yapmasa bile eşinin akşam halı saha maçına gidip izlemesi, ya da sabah yürüyüşlerine eşinin kendisine eşlik etmesi için yürüyüşünü daha erken saate alması gibi ortak noktada buluşma formülleri üretilmelidir.
 • Evlendikten sonra nerede ikamet edileceği, evlendikten sonra kadının çalışıp çalışmayacağı, hemen bebek sahibi olup olunmayacağı, bebek olması durumunda kimin bakacağı gibi konularda kesin ve net kararlar verilmeli ve ortak noktada buluşabilmek için her iki taraf da yapıp yapamayacakları konusunda net ve samimi davranmalıdır.
 • Evlenmeyi düşünen kişiler karşılıklı olarak birbirlerine karşı uyum gösterebilmek açısından “Neleri tolere edebilirim?” sorusunu kendilerine sormalı ve her iki taraf da bunu yapmalıdır.
 • “Nasıl bir eş istiyorum?” sorusunu kendilerine sormalı ve eş adaylarının buna ne kadar uyup uymadığı karşılaştırılmalıdır.
 • Kendisi için en uygun olan evliliğin, aşk evliliği mi, yoksa mantık evliliği mi olduğunu sorgulamalıdır.
 • Evlilik düşündüğü eş adayı için ne şartlarda tanışılmış olunursa olunsun, ister bir başkasının aracılığı ile ister görücü usulü ya da bire bir tanışma olsun, mutlaka karşılıklı konuşma, zaman geçirme, farklı ortamlara girme, her iki tarafında hem aile çevresi, hem de arkadaş çevreleri ile tanışarak zaman geçirmesi gerekmektedir.
 • Yine her iki taraf da “beni neler mutlu eder” ya da “ben nelerden mutsuz olurum” sorularını kendilerine sormalı ve adaylarını tanıma aşmasında bu konularda adaylarının ne kadar yeterli olup olmadığını gözlemlemelidir.
 • Evlilik aşk üzerine kurulacaksa tolere edilecek konular sınırsız gibi görülebilir fakat aşk zaman içinde sevgi ve fedakârlığa dönüştüğünde, “Ben senden daha çok fedakârlık yapıyorum” ya da “Saçımı süpürge ettim” olarak yer değiştirebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Evlilik bir ömür geçirilecek olan eşin seçimi olacağından ve çekirdek aile ile evlatlar yetişeceğinden her iki taraf da çağdaş, medeni evlatlar yetiştirmenin yanında, ahlaki, dini ve görgü kurallarının da öğretildiği yeni nesil ebeveyni olmayı becerip beceremeyeceklerini düşünmeli bunu başaramayacaklarsa çocuk yapmama konusunda ortak kararda buluşup buluşamamayı da masaya yatırmalıdır.
 • Sadakatli, dürüst ve iyi kalpli bir birey olmak mutlu yuva kurmak için ideal bir eş adayı demektir. Bu özellikler eş adaylarının her ikisi için de geçerlidir.
 • Evliliğe karar vermeden önce gençlerin birbirlerini tanıması kadar ailelerin de birbirlerini yakından tanıması gerekmektedir. Bu nedenle karşılıklı birbirlerini yemeğe davet etmek, sabah kahvesi içmek ya da beş çayında görüşmek gibi bazı ziyaretlere zemin hazırlamalı böylece ailelerin de kaynaşmaları sağlanmalıdır.
 • Eş adayları birbirlerine daha yolun başında iken, kendilerini farklı göstermeden doğru tanıtmalı, doğal olmalı ve kendisini olduğu gibi kabul edip sevecek kişi ile birliktelik kararı almalıdır.
 • Demokratik davranılan, samimi ve içten olan, güvene dayalı sağlam bir temel atılmadan evlilik düşünülmemelidir.

Evlilik öncesi karar verme aşamasında kişilere özel farklı şıklar geliştirmek de mümkündür. Her şeyin dört dörtlük olması gerekmez, birbirlerini seven gençler sadakatle birbirlerine sahip çıkarlarsa aşamayacakları sorun kalmaz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git