Evlilik Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar Mı?

Evlilik Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar Mı?
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.825 kez okundu.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre sağlıklı ve uzun bir ömrün alışılmadık sırlarından birisi de evlilik. İngiliz bilim adamları 2000 ila 2013 yılları arasında 13 yıl boyunca yüksek kolesterol, şeker hastalığı ve hiper tansiyonu olan milyonlarca insanı gözlemlemiştir. Sonuçlar, kanlarında yüksek kolesterol bulunma ihtimalinin evli olmayan bireylerde 16 daha fazla olduğunu göstermektedir.

Şeker hastalığı veya hiper tansiyonu olan bireylerde de benzer sonuçlar var ki bu sonuçlar, evliliği kalp sağlığımız ve uzun ömür için oldukça önemli bir olgu yapmaktadır. Bizler gibi, bilim adamları da sonuçlar karşısında oldukça şaşırmış. Evlilik, bizim nasıl uzun yaşamamıza yardımcı olur ve belki partnerimizin desteği bu süreci tetikleyen şeydir. Evli insanlar genellikle eşleri tarafından desteklendiğinde risk yönetiminde daha başarılı iken, bekar insanlar kimi zaman aradıkları bu desteği bulamazlar. Ancak bekarlar da endişelenmemelidir çünkü evli insanlar daha uzun yaşarken, bekarlar ise arkadaşları ile daha yakın bağlar kurarlar.

Elbette sadece evli olmanız kalp sorunlarından tamamen kurtulacağınız anlamına gelmemektedir. Bilim adamları eğer kalp sağlığınızı korumak istiyorsanız iyi bir beslenme programına sahip olmanız ve düzenli olarak doktorunuza uğramanız gerektiğinin altını çiziyor. Yapılan son araştırma İngiltere’de bir milyondan fazla insanı inceledi. Araştırmacılara göre evliliğin, kalp sağlığımız üzerinde koruyucu bir etkisi vardır ve belki risk faktörlerini yönetmemiz konusunda da yardımcı olan budur. Bulgular, evlenmeniz için bir neden değildir, sadece insanların aileleri ve arkadaşları ile birbirini destekleyen ilişkiler kurmaları için bir teşviktir.

Araştırma, aynı kurumun kalp krizlerinde evli olmanın, kalp krizi yaşama riskini azaltan bir etken olduğunu araştıran bir araştırmanın devamı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar evlenmenin kalp ve genel sağlığımız üzerindeki etkilerini bulmayı amaçlamıştır ve sonuçlar yakın bir süre içerisinde herkes ile paylaşılacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git