Faizsiz Kredi Müjdesi

Faizsiz Kredi Müjdesi
1 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 368 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, depreme yönelik alınacak önlemler kapsamında kentsel dönüşüm kanunu çıkarılacağını belirterek evini kendileri değiştirmek isteyenlere de faizsiz kredi hakkından yararlanacağını ve vergi vermeyeceğini belirtti.

Konu hakkında konuşan Özhaseki “Burada ne tür destekler var. Birincisi eskiden beri gelen kira yardımları var. 800/900 TL aylık, kimi zaman 36 ay kadar süren bina bitene kadar kira yardımında bulunuyoruz.

Arkasından eğer kendi binasını dönüştürmek istiyorsa, bankadan faiz almışsa, yüzde 4 faizine biz destek oluyoruz. Ama inşallah yeni yasa da çok daha büyük oranda faizine katlanacağız.

Yani finans bulunacak faizini biz karşılayacağız. Elimizdeki imkanları seferber ettiğimizde sıfır faizle finans desteği vereceğiz.

Hem şahıslara vereceğiz, hem de belediyelere vereceğiz. Biraz belki masraf alınabilir. Onun dışında bir şey talep etmeyeceğiz” diye ifade etti.

Bakan Özhaseki, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Şimdi, insanlar binasını yıksınlar ellerinde 3-5 kuruş para var arkası yok. Burada destek lazım. Aynı şekilde belediyeler, işe başlayacaklar, en azından can suyu mesafesinde bir destek gerekir.

Bin konutluk bir işe başlayacak bir belediyeye hiç düşünmeden 20-30-50 milyar lira vereceğiz. İşe başlasınlar diye. Arkasından kendisi ticari mekanları satar, dönüştürür, vatandaştan biraz katkı alır ama önce can suyu vermek lazım.

İşte bu faizsiz kredi. Sıfır faiz. İller bankasından takas imkanları olduğu gibi dünya bankası İslam Kalkınma Bankası gibi yerlerden uzun vadeli aldığımız kredileri bu alanda kullanacağız.”


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git