Fast Food Dükkanlarındaki Patatesleri Yememeniz Gerektiğinin Sebepleri

Fast Food Dükkanlarındaki Patatesleri Yememeniz Gerektiğinin Sebepleri
26 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.237 kez okundu.

Bazı fast food dükkanları son zamanlarda ülkemizde daha da popüler olmaya başlamıştır. Dünya çapından milyonlarca insan her dakika bu dükkanların ürünlerini tüketiyor ancak ürünlerin kalitesi ve güvenliği üzerinde yıllardır çeşitli tartışmalar süregelmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre, patateslerden hazırlanan patates kızartmaları siz onları yedikten sonra 6 hafta boyunca bedeninizden çıkmayacak bazı zehirli haşere ilaçlarını üzerinde barındırmaktadır. Elbette bu ilaçlar, patateslerin raf ömürlerini uzatmak için kullanılmaktadır.

Başka bir çalışma ise patates kızartmalarının beyin hasarına neden olabileceği ve kanser riskini arttırdığı yönündedir. Bu yüzden bunları çok sık tüketmemeniz gerekiyor. Bilim adamları patates kızartması için gerekli olan tüm süreçlerin sağlıksız ve zararlı olduğunu söylüyorlar. Bu dükkanlarda hazırlanan patatesler, sahip oldukları şekil nedeniyle farklı bir patates türünden elde edilmektedir.

Bu patates türü uzunlamasına bir formdadır ve sürekli olarak yaprak bitlerinin saldırısı altında olduğundan yetiştirilmesi de zordur. Bu bitleri uzaklaştırmak için çiftçiler, kullanıldıktan 5 gün sonra dahi tarlaya gittiğinde zehirlenmeye neden olabilen haşere ilaçları kullanmak zorundadır. Bu yüzden patatesler üzerindeki zehirli atıklar haftalarca patatesler üzerinde barınabilir ve hatta belki bu dükkanlar onları kızartana kadar aylarca fark edilmeden patatesler üzerinde kalabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu patates türü üzerinde kullanılan haşere ilacı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Çoğu çiftçi cididi yan etkilerle haşere ilacından zehirlenmekten ötürü hastaneye başvurmuştur ve bu şikayeti olan insanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Haşere İlaçlarına Maruz Kalmanın Yan Etkileri

  • Akciğer tahrişi
  • Kanlı vücut salgıları
  • Nefes darlığı
  • Eklemlerde uyuşma ve güçsüzlük
  • Konuşma bozukluğu
  • Bulanık görme
  • Bulantı
  • Kusma
  • Düzensiz kalp atışı

Eğer bu belirtiler tedavi edilmezse, komaya girmeye ve hatta ölüme neden olabilmektedir. Bu sadece fast food dükkanlarında satılan patates kızartmalarının tehlikesini ortaya koymaktadır. Tüm fast food gıdalarının düşük kaliteli olduğunu bilmeniz ve sağlığınız için sağlıklı bir beslenme programı benimsemeniz oldukça önemlidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git