Fazla Su İçmek Zararlı Mıdır?

Fazla Su İçmek Zararlı Mıdır?
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.134 kez okundu.

Herkes her şeyin fazlasının zarar olduğunu bilir. Sağlıklı kalmak için makul miktarlarda yemeli ve içmeliyiz. Bilim bile aynısını söylemektedir. Yapılan araştırmalara göre ihtiyacımız olandan daha fazla su içmek sağlığımız için oldukça tehlikeli.

Günlük önerilen su tüketim miktarı 6-8 bardak arasındadır. Bu bedeninize ihtiyacı olan suyu sağlar ve sizi sağlıklı tutar. Susuzluk günümüzün en büyük sorunları arasındadır ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse, birçok zarar verebilir. Susuzluk belirtileri arasında azalan idrar akışı, kuru ağız, koyu ve sarı idrar, kas kasılmaları ve baş ağrıları bulunmaktadır.

Bedenimizin 4’te 3’ü sudan oluşur, bu yüzden yeterli miktarda sıvı almanız önerilmektedir. Ancak bazı insanlar günde 6-8 bardaktan daha fazla sıvı alımının en iyisi olduğunu düşünmektedirler ve olası zararlardan habersizdirler. Bedeninizde çok fazla suyun olması bedeninizin atıkları temizlemesine engel olur ve aynı zamanda dolaşım sistemi ve beyninizi etkiler. Bedeninizde çok fazla su olduğunda böbrekleriniz doğru çalışamaz ve kan akışınız seyrelir.

Böbrekleriniz fazla suyu filtrelemekte başarısız olduğunda, içlerinde sıvı birikir ve şişmeye başlarlar. Bu da ataklara neden olabilen ciddi sorunlara yol açar ve ölümcül bile olabilir. Olası ölümcül sorunlardan kaçınmak için günlük içmeniz gereken su miktarını aşmamalısınız.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git