Fibromiyalji Nedir ve Bu Ciddi Sağlık Sorunu Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Fibromiyalji Nedir ve Bu Ciddi Sağlık Sorunu Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?
25 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.109 kez okundu.

Fibromiyalji hala bir sır olarak kalmayı başarmıştır. Uzmanlar, hastalığın sebebi ve belirtileri hakkında ortak bir payda bulamıyor ve hala kesin bir tedavisi de yok. Ancak bugün herhangi bir yan etkisi olmadan, ağrıyı doğal yöntemlerle nasıl azaltabileceğinizi göstereceğiz.

Fibromiyalji, genellikle yorgunluk ve güçsüzlükle birlikte kronik kas ağrılarına neden olan insanlara özgü bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri hastadan hastaya değişebilmektedir ve tıp dünyası hala bu hastalığı tanımlama ve anlama açısından sorunlar yaşamaktadır. Genel olarak uzmanlar, fibromiyalji hastalığının anksiyete ve depresyon ile ilişkili olduğunu kabul etmektedir.

Hastalık, dünya nüfusunun %3 ila %5’ini etkilemektedir. Yaş veya cinsiyet fark etmeksizin herkeste görünebilir ancak erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir. Çoğu belirti kroniktir ve kişiden kişiye değişmektedir. En yaygın belirtileri arasında, çeşitli vücut bölgelerindeki ağrı ve rahatsızlıklar bulunmaktadır. Hastalık için bir kez tanı konulduktan sonra hastalar ağrıyı azaltacak ve hastalık ile ilgili diğer sorunları rahatlatacak ciddi bir dizi tedavi görmektedir.

Fibromiyalji Hastalığının Yaygın Belirtileri

 • Kas ağrısı
 • Aşırı yorgunluk ve bitkinlik
 • Kas güçsüzlüğü
 • Ciltte yanma hissi
 • Odaklanmada sorunlar
 • Uykusuzluk ve kabus gibi uyku sorunları
 • Fiziksel aktiviteleri yerine getirmede zorluk
 • Bağırsak sendromu (Fibromiyalji hastalığına sahip insanların %40 ila %70’i bu ve diğer sindirim sorunlarına sahiptir)
 • Baş ve çene ağrısı

Ne yazık ki, belirtiler sadece bunlar ile sınırlı değildir. Kimi hastalar, denge bozukluğu ve kokulara, yüksek sese veya belirli yiyeceklere karşı hassasiyet duymasının yanı sıra burun tıkanıklığı, tahriş olmuş mesane, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, baş dönmesi, ağrılı adet dönemi ve kuruyan gözler gibi çeşitli nadir belirtileri de yaşayabilmektedir.

Sebebi hala bilinmese bile uzmanlar fibromiyalji rahatsızlığını depresyon, anksiyete, hormonal dengesizlik, kötü beslenme ve D vitamini eksikliği ile ilişkilendirmiştir. Hastalığın tedavisi kolay değildir çünkü birkaç farklı hastalığın karışımı gibidir. Tedavi olarak belirtileri daha hafifletilmeye çalışılır ancak kimi durumlarda belirtiler daha kötüye giderek, hastalık daha da karmaşık bir hal alabilir. Tüm uzmanların mutabık olduğu tek konu ise, sağlıklı bir beslenme programına ihtiyaç duyulduğudur.

Fibromiyalji Hastalığını Tedavi Etmek için Doğal Çözümler

Portakal Suyu ve Lahana

Malzemeler

 • Bir bardak taze portakal suyu
 • Lahana yaprakları

Nasıl Hazırlanır?

Tüm malzemeleri bir blender içinde karıştırın ve gün içerisinde iki sefer tüketin. Bir bardak uyandığınızda ve bir bardak da yatmadan önce içebilirsiniz. Belirtileri hafifletmek için karşımı bir ay boyunca tüketin. Bu içeceği kolaylıkla hazırlayabilirsiniz ve lahana yapraklarını gittiğiniz bir restorana da götürerek, portakal suyu siparişi verdikten sonra garsondan portakal suyu ile lahana yapraklarını karıştırmasını isteyebilirsiniz.

Kekik ve Zencefil Çayı

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil
 • 2 bardak su

Nasıl Hazırlanır?

Suyu bir tencere içinde kaynatın ve ardından zencefili ekledikten sonra karışımı 3 dakika boyunca kısıt ateşte ısıtın. Daha sonra tencereyi ocaktan aldıktan sonra kekiği ilave edebilir, tencerenin kapağını kapatıp, 10 dakika boyunca soğumasını bekleyebilirsiniz. Son olarak çayınızı süzün ve günde iki bardak tüketin. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, çayın içine zencefili dahil etmeden hazırlamalısınız. Öğle yemeğinden önce bir bardak ve yatmadan önce bir bardak daha tüketebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git