Fibromiyalji Nedir ve Fibromiyalji Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji Nedir ve Fibromiyalji Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
1 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 3.191 kez okundu.

Fibromiyalji, kaslardaki ve eklemlerdeki ağrıma tepkisinin artması ile bilinen bir rahatsızlıktır. Hastalığın belirtileri her ne kadar hastadan hastaya değişse bile aşırı yorgunluk en yaygın belirtilerinden birisidir. Fibromiyalji genellikle depresyon, TSSB ve anksiyetenin yanı sıra uyku ve hafıza problemleri ile yakından ilgilidir. Uzmanlar fibromiyalji rahatsızlığının ağırlıklı olarak genetik ve çevresel faktörlere bağlı olduğunu düşünse bile, hastalığın asıl nedeni henüz keşfedilememiştir. Fibromiyaljinin neden olduğu birçok belirti, diğer rahatsızlıkların belirtileri ile karıştırılır ve bu yüzden bunları zamanında fark etmeniz sizin adınıza çok önemlidir.

Bu ağrılı hastalık, dünyadaki yetişkin nüfusunun %3’ünü etkilemektedir. Uzmanlar, fibromiyalji hastalığının kadınlarda daha yaygın olduğuna ve genetik etkenlerin önemli bir role sahip olduğuna inanıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi hastalığın nedeni henüz bilinmiyor ve uzmanlar bu hastalığı tedavi edebilecek herhangi bir çözüm geliştiremediler. Sadece belirtileri hafifletilebiliniyor. Belirtileri zamanında okuyabilmek, doktorun hastalığınıza vaktinde tanı koyabilmesi ve neden olduğu rahatsızlık verici belirtilerin önüne geçebilmesi açısından çok önemlidir.

Fibromiyalji Hastalığının Yaygın Belitileri

  • Ağız kuruluğu
  • Sindirim sorunları
  • Baş ağrısı
  • Ani idrara çıkma isteği
  • Ruh halinde dalgalanmalar
  • Soğuk el ve ayaklar
  • Terleme ve ateş
  • Odaklanma ve bir şeyleri hatırlamada zorluk
  • El ve ayak parmaklarında uyuşukluk, karıncalanma ve ağrı

Lütfen bu belirtilerin bazılarının fibromiyalji hastalığından ziyade başka hastalıkların belirtileri olabileceğini unutmayın ancak bunlardan bir kaçının kombinasyonu bu hastalığın habercisi olabilir. Sürekli olarak ağrı hissetmek anksiyete ve depresyona neden olabilecek bir takım fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa da neden olabilir. Fibromiyalji basit bir rahatsızlık değildir, profesyonel yardım gerektirir ve genellikle ilaçlar, egzersizler, rahatlama teknikleri ve psikolojik tedavi gerektirmektedir. Eğer listedeki birden fazla belirtiye sahip olduğunuzu fark ettiyseniz, en kısa süre içerisinde bir doktora görünmeniz gerekmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git