Folik Asit Eksikliğinin Zararları

Folik Asit Eksikliğinin Zararları
2 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.718 kez okundu.

Folik asit (B9 vitamini) suda çözünebilen bir vitamindir ve bedendeki sayısız önemli fonksiyonda önemli bir role sahiptir. Her ne kadar bedenimiz vitamini bağırsaklarımızda sentezlese bile, çoğu dış kaynaklardan emilmektedir.

Folik asit, kan hücrelerinin, RNA’nın ve amino asitlerin sentezinde önemli bir rol oynar ve yeni kimyasal süreçlerin gelişimi sırasında tüm hücrelerin çalışmasını düzenler. Aynı zamanda enzimlerin bedendeki düzenli aktiviteleri için de önemlidir.

B9 vitamini kırmızı ette, tavuk karaciğerinde, ıspanakta, kerevizde, fıstıkta, kekikte, nanede, ahududu yapraklarında ve maydanozda bulunmaktadır. Ancak çoğu pişirme sırasında kaybolur ve bu yüzden yeterince vitamin alamayız. Bedenimizdeki folik asit seviyelerini doğru miktarda tutmak için herhangi bir eczanede bulunan ve oldukça ucuz olan takviyelerden kullanmamız gerekir. B9 vitamini eksikliği birçok açıdan sağlığınızı etkileyebilecek ciddi bir sorundur. Bu vitamin birçok önemli hücrenin büyümesini düzenler, bu yüzden bunun eksikliği zararlı hücrelerin gelişimine dahi katkıda bulunabilir.

B9 vitamini eksikliği zihinsel gerilik ve merkezi sinir sistemi düzensizliklerinin yanı sıra anksiyete, hafıza sorunları, ağız iltihabı, kansızlık, erken beyazlama, erken menopoz, ağır migren, kalp krizi ve inme ile bağlantılıdır. Bir insanın bedenindeki folik asit miktarı kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Bu vitamin güneşli yerlerde yaşayan, spor yapan ve aktif bir yaşam tarzı olan insanlarda daha kolay emilir. Öte yandan sigara içenler, alkolikler ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlar genellikle B9 vitamini eksikliği yaşamaktadır.

B9 vitaminin günlük önerilen tüketim miktarı 200-500 mcg’dir ve bunun minimum miktarı bile beden fonksiyonlarımızın doğru işlemesi için yeterlidir. Fiziksel veya zihinsel yorgunluk ya da stres yaşamaya başladığınızda alım miktarını arttırmanız gerekmektedir. Folik asit eksikliği gebelik ve emzirme döneminde yaygındır ve bedeniniz bu dönemlerde çok fazlasına ihtiyaç duyar. Ancak gebelik sırasında alım miktarını ayarlamak için doktorunuza danışmanızı öneririz. Yeterli miktarda B9 vitamini olmadığında, fetüs olması gerektiği gibi gelişmez.

Vitamin fazlalığı folik asit açısından nadir görülür ve ishal veya uyku bozuklukları gibi belirtilere neden olur. Her ne kadar tek başına da alınsa, B9 vitamini, B12 ve diğer bazı B vitaminleri ile birlikte alındığında beden tarafından emilebilinir. B9 vitamini seviyelerinizi düzenlemek için her gün biraz su ile birlikte multivitamin tüketmenizi öneriyoruz. Sadece bir hafta içerisinde sonuçları göreceksiniz. Saçlarınız daha parlak ve daha esnek olurken, cildiniz ve cilt kaliteniz de oldukça iyileşecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git