Gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

Gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler
7 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 2.550 kez okundu.

Her kadında farklılık gösteriyor olsa da genel olarak gebelikte mide bulantıları gebeliğin 12.haftasına dek sürmektedir. Kimi kadınlarda ise bu süre gebeliğin 16.haftasına dek uzayabilmektedir. Gebelik döneminde karşılaşılan mide bulantısının sebepleri Beta HCG hormonları ile östrojen hormonlarının seviyelerinin artmasıdır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte mide bulantısına en iyi gelen şey, mide bulanmasına sebep olan koku ve yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermektir. Öncelikle bebeğin beslenemeyeceği korkusunu akıldan tamamen çıkarmak gerekir. Çünkü bebek her halükarda ihtiyaç duyduğu besini alacaktır. Sık aralıklar ile ve azar azar tuzlu ve kuru gıdalar tercih etmek çok daha akılcı bir seçim olacaktır.

Evin içerisinde deterjan ve çiçek gibi kokular yayan şeyler mümkünse balkona bırakılmalıdır. Sabah yataktan kalkmadan önce başucunda bulundurulan tuzlu krakeri yiyerek 30 dakika daha yatar pozisyonda durarak ardından ayağa kalkmak ani sabah kusmalarını büyük ölçüde önleyebilmektedir.

Hamilelikte En Rahat Tüketilebilecek Gıdalar

Gebelik sürecinde anne adayının yatağının başucunda bisküvi tarzı kuru yiyecekler bulundurması ve kalkınca hemen yemesi gün içerisinde karşılaşılacak mide bulantılarının şiddetini azaltmaktadır.

Anne adayının gün içerisinde en çok 6 öğün ancak az miktarda yemek yemesi oldukça önemlidir. Bu öğünlerde içeriği yüksek değil miktarı düşük yiyecekler tercih edilmesi önem taşır. Anne adayının ana öğünde tüm yiyecekleri bir arada yemek yerine çorba ve su gibi hacimli yiyecekleri öğün aralarında tüketmesi gerekmektedir. Çünkü çorba ve su gibi besinler mide gerilimini arttırmakta ve mide bulantısına neden olmaktadır.

Ihlamur, papatya gibi bitki çayları mide bulantısı riskini oldukça azaltmaktadır. Aynı şekilde nane çayının içerisine limon sıkıp içilmesi de mide bulantısına iyi gelebilmektedir. Ayrıca zencefil mide bulantısına iyi gelmektedir. Taze zencefilden birkaç dilim keserek bir fincan sıcak suya atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi tüketebilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak dahi mide bulantısını geçirebilmektedir. Yani aynı türde limon koklayabilir veya çayınıza bir iki damla limon suyu ilave edebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git