Geceleri Yatmadan Önce Cep Telefonu ile İlgilenmenin Zararları

Geceleri Yatmadan Önce Cep Telefonu ile İlgilenmenin Zararları
5 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.600 kez okundu.

Günümüzde birçok insan yatmadan önce telefonlarını veya tabletlerini kontrol ediyor ancak eskiden insanlar yatmadan önce ne yapardı merak ediyor musunuz? Elektrikleri yoktu, bu yüzden gece olduğunda doğrudan yatağa giderlerdir. Hayat kalitemizi önemli ölçüde etkileyebilecek oldukça sağlıklı bir alışkanlık. Teknoloji elbette önemli ancak bilgisayarların ve cep telefonlarının icadından beri yaşam kalitemiz giderek düşmeye başladı. Bazı araştırmalar depresyon, stres ve uykusuzluk şikayetlerinin 1970’lerden bu yana üç kat arttığını göstermektedir ve tüm bunlar kesinlikle bazı teknolojik cihazların icadıyla yakından ilişkilidir.

Elektronik cihazların sürekli olarak kullanımı bazı hastalıkların ana nedenidir. Bir günde kaç sefer e-postalarınızı veya Facebook hesabınızı kontrol ediyorsunuz? Yatmadan önce ne kadar süreyle cep telefonunuz ile ilgileniyorsunuz? 30 dakika ya da 1 saat? Bu cihazlara bakarken, gözlerinizi kırpıyor musunuz? Bilimsel araştırmalar yatmadan önce elektronik cihazlardan yayılan mavi ışığa maruz kalmanın, uyku-uyanma döngüsünü kontrol eden melatonin hormonunun üretimini engellediğini göstermiştir. Karanlık melatonin üretimini arttırıyor ve hücreleri hasardan koruyor. Ancak bu durum, elektronik cihazları kullandığımızda sekteye uğramaktadır.

Bedenimizde yeterli miktarda melatonin olmadığında şeker hastalığına, kalp hastalıklarına, obeziteye, metabolik sendromlara, zayıf bağışıklık sistemine ve kansere daha yatkın oluruz. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra, melatonin yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cildimizdeki ve sağlığımızdaki etkilerini geciktirir.

Akşamları ne kadar fazla uyursanız, o kadar fazla melatonin salgılanır. Bu yüzden uyku döngünüze, elektronik cihazlar kullanarak zarar vermemelisiniz. Eğer son zamanlarda kolayca hastalanmaya başladıysanız, erken yatmaya ve yatmadan önce de elektronik cihazlar kullanmamaya başlayın çünkü bunlar melatonin seviyelerinize etkide bulunuyor olabilir. Erken yatmak ve telefonlarınızı veya tabletlerinizi kontrol etmemek, bu konuda size yardımcı olabilir. Bunun sonucunda melatonin üretiminiz artacak ve uykusuzluk sorununu engelleyeceksinizdir.

Uykusuzluğun yanı sıra, yatmadan önce akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanmak, bazı görme sorunlarına da neden olabilir. Bu cihazlardan yayılan mavi ışıklar, retinamız için zararlıdır ve hatta maküler dejenerasyona dahi neden olabilir. Bu ışığa çok fazla maruz kalmak katarakt gelişimine katkıda bulunabilir ki bu yüzden bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git