Göz Çevresi Bakımında Püf Noktalar

Göz Çevresi Bakımında Püf Noktalar
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 709 kez okundu.

Gergin, sinirli, heyecanlı ya da umutlu olduğunuzu yalnız başına yansıtmayı başaran tek organ olan gözlerinizin etrafa yaydıkları enerji kuşkusuz ki tartışılmaz. Büyük bir özen ile hazırlanan saçlar, dikkatle seçilen giysiler ve buna karşın şişmiş ya da yorgun görünen gözler ile tamamladığınız görüntü ne yazık ki tam bir hayal kırıklığı olacaktır.

Bu sebeple iyi bir görüntü vermenin en önemli noktasının gözler ve yaydıkları olumlu enerji olduğunu bilmek ve göz çevresi bakımına gerekli önemi göstermek oldukça önemlidir. Rutin olarak beslenmenize dikkat etmek, uykunuzu almak, doğru nemlendirici tercihi, doğal destekleyiciler ile göz çevrenizin bakımını yapmak gibi birkaç pratik ve kolay adımla göz çevresi bakımınızı yapmak çok basit.

Göz çevresinin görünümünü etkileyen faktörler

Beslenme;

Beslenme şekli pek çok insan tarafından bilinmiyor olsa da aslında göz çevresinin de talihini belirlemektedir. Eşit dağılımlı ve dengeli beslenmek sizin saçınız, cildiniz, fit görüntünüzün olduğu kadar göz çevrenizin sağlığı açısından da anahtar özelliği taşır.

Özellikle de doğal A vitamini deposu olan bal kabağı, havuz, pazı, ıspanak, yumurta, et ve kerevizi beslenme listenizin ilk sırasında koymanızda büyük yarar ver.

Düzenli uyku;

Gözlerde yorgunluk ifadesinin oluşmasına sebep olan en belirgin etken kuşkusuz ki kalitesiz ya da yetersiz uykudur. Vücudunuzun yeteri seviyede uykuya ulaşmaması halinde gözleriniz ve göz çevreniz anından yorgunluğun izlerini yansıtmaya başlar. Bu durum da sizin görüntünüz her ne kadar iyi olursa olsun bütün olarak hoş görünmemenize sebep olur.

Yeterli uyku ne kadar olmalı?

Uyku gereksinimi başta yaş olmak üzere, fiziksel özelliklerin yanı sıra kişisel faktörlere göre de değişim göstermektedir. Ancak yine de genel itibari ile bir tablodan söz etmek mümkündür.

Ergenlik dönemi olarak adlandırılan 14 – 17 yaş aralığında ortalama 8 ila 10 saat uyumak günlük yaşamın verimli olarak devamlılığını sağlamak adına yeterlidir.

Genç yetişkinlik olarak isimlendirilen 17 – 24 arasında ise uyku gereksiniminde bireysel değişiklikler göz ardı edildiğinde 7 – 9 saat uyku idealdir.

24-64 yaş aralığını kapsayan yetişkinlikte ise uyku saati 8 saat olarak düşünülmelidir ve 65 yaş üstü kimselerde uyku gereksinimi biraz daha azalarak yaklaşık 6 saat civarına iner.

Göz çevresi bakımı

Göz çevresinin temizliği ve bakımı söz konusu bölgenin görünümü üzerinde oldukça ciddi etkiler yaratmaktadır. Makyaj neredeyse tüm kadınlar için günlük yaşantının bir parçası halini almıştır. Burada önemli olan ise makyaj ile uzun saatler kalmamaya dikkat etmek ve kesinlikle makyajla uyumaktan kaçınmaktır. En doğru uygulama ise göz makyajının yapılmasının ardından bir iki saat içerisinde temizlenmesidir.Şayet böyle bir imkan bulunmuyorsa sabah yaptığınız makyajınızı muhakkak eve gelir gelmez temizlemeye özen gösterin.

Ayrıca kullanacağınız temizleme ürünlerinin kaliteli olmasına, özellikle de göz çevresi makyajınızı temizlemek için kullanacağınız ürünün yumuşak ve yağ içeren bir ürün olmasına dikkat edin. Bu sayede gözlerinizin çevresi ışıltılı, sağlıklı ve aydınlık görünecektir.

En sık rastlanan göz çevresi sorunları

Yorgunluk

Gözlerin düşük ve yorgun görünmesinin en geçerli sebebi iyi uyuyama, bilgisayar ekranına uzun süre bakma ve fazla yorulmadır. Belki de en çok karşılaşılan göz çevresi sorunları bunlardan kaynaklanır. Bu sorun ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız uyku düzeninizi mümkün olduğunca oturtmaya çalışın ve bilgisayar başında geçirdiğiniz saatleri minimuma indirin. Buna ilave olarak gün içerisinde 10’ar dakikalık göz dinlendirmeleri de göz çevrenizin iyi görünmesine yardımcı olacaktır.

Göz altı torbaları ve morluklar

Yorgun gözlerin daha biraz iler boyutunda karşılaşılan göz çevresi problemidir. Şayet yorgun görünen gözlerinize gerekli önemi göstererek önlem almazsanız göz altı torbaları ve morluklar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu durumda A, C ve E vitamini ağırlık beslenmeye çalışarak zaman buldukça doğal maskeler yardımı ile göz çevrenize bakım yapabilirsiniz.

Kaz Ayakları

Genel olarak ileriki yaşlarda ve hatalı makyaj uygulamaları sebebiyle karşılaşılan bir göz çevresi problemidir. Zamanın etkisi olması sebebi ile tam olarak ortadan kaldırılması mümkün olmasa da hafiflemesi adına bir takım önlemler alınabilir. Bunun için doğal ürünler ile beraber içeriğinde retinol bulunan kremler tercih edebilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımı

Nemlendirici tercihi

Göz çevresi bakımının en önemli püf noktası doğru nemlendiriciler ile düzenli olarak beslemeye özen göstermektir. Yüzünüze uygulayacağınız alelade bir krem göz çevrenizin gereksinimini karşılamak için yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle bakımınızda göz çevresi kremi kullanmanız oldukça önemlidir.

Göz çevreniz için krem tercih ederken yaşınıza uygun seçim yapmayı unutmamanız gerekir. Çünkü bireysel farklılıklar ile birlikte her yaş kendine özgü gereksinimler içermektedir. Bu sebeple krem seçimi yaparken bir uzmandan tavsiye almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Göz çevresinde bulunan deri diğer bölgelerdeki deriler ile kıyaslandığında çok daha ince ve hassastır. Güneşten çok etkilenmesinin sebebi de aslında söz konusu incelikten kaynaklanan hassaslıktır. Tercih edeceğiniz göz kreminin içeriğinde koruma faktörü bulunursa göz çevrenizi güneşin zararlı etkilerinden de korunmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca seçeceğiniz ürünlerin içeriğinde doğal yağların olması da önem taşır. Göz çevresi için E vitamini şarttır. E vitaminini kremlerin içerisinde göz çevrenize uygulayabileceğiniz gibi dilerseniz direkt E vitamini kapsülü de tercih edebilirsiniz.

Makyaj Temizleme

Göz çevrenizin bakımından önem taşıyan bir diğer faktör makyaj temizlemedir. Ancak unutulmaması gereken nokta makyajı temizlemenin değil doğru şekilde temizlemenin önem taşıdığıdır. Kalıntı kalmasına sebep olan yağ içerikli temizleme ürünleri yapışkan bir hissi beraberinde getireceği için önerilmez. Bu nedenle doğal yağ takviyeleri bulunan makyaj temizleme ürünlerini tercih etmek çok daha doğrudur.

Sert hareketlerden kaçınarak yumuşak pamuklar yardımı ile makyajınızı temizlemelisiniz. Çünkü sert hareketler gözlerinizin altında halka oluşması adına zemin hazırlamaktadır.

Soğuk su

Gün içerisinde yüzünüzü sık sık soğuk su ile yıkayın. Belirli periyotlarla yüzünüze vuracağınız soğuk su bütün yüzünüzün canlanmasına sebep olurken aynı zamanda göz çevreniz içinde çok olumlu etkiler yaratır. Şayet soğuk suyu gün içinde sık olarak tekrarlıyorsanız göz çevresi kreminizi de yenilemeyi unutmayın.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git