Göz Rengine Uygun Far Seçimi

Göz Rengine Uygun Far Seçimi
5 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.003 kez okundu.

Makyaj uygulamaları esnasında dikkatin çekilmek istendiği en önemli noktalardan bir tanesi şüphesiz ki gözlerdir. Özellikle göz makyajı çok geniş ve kapsamlı renk yelpazesine sahip olduğu için birçok kişi tarafından hangi renklerin tercih edileceği konusu kolay kolay kararlaştırılamamaktadır. Göz makyajında özen gösterilmesi gereken en önemli nokta göz rengi ile uyum içerisinde olacak doğru far renklerini tercih etmektir. Aynen ten rengine uygun fondöten tonunu tercih etmek gibi her göz rengi için de en çok yakışacak değişik renklerde fark tercih etmek önemlidir. İşte, bu nedenle özel olarak hazırladığımız bu yazımızda hangi göz rengine hangi renk far seçimi uygun olur sorunun yanıtına ulaşacaksınız. 5 değişik göz rengi ile bu renklere en uygun olacak far seçimi önerileri sayesinde sizler de göz ve far makyajınızda mükemmel uyumu kolaylıkla yakalayabileceksiniz.

Mavi gözlere uygun far seçimi

Her ne kadar mavi göz çok bulunmayan göz renklerinden biri olsa da bilindiği gibi mavi göz rengine ulaşmak aslında hiç kimse adına hayal değil. İstenilen her tonda mavi lensler ile artık dileyen herkes istediği mavi gözlere kolaylıkla sahip olabiliyor. Ancak önemli olan mavi göze sahip olmak değil aynı zamanda mavi gözü hem daha belirginleştirmek hem de daha hoş bir görünüm kazandırmak adına uygun makyaj uygulamalarını tercih edebilmek. Mavi gözlere uygulanabilecek en ideal far renkleri toprak tonlarında turuncu, koyu ve açık kahverengi, çikolata kahve, ten rengi ve bu renklerin yanı sıra neon ve canlı olarak adlandırılabilecek mandalina renkleridir. Daha etkili ve çarpıcı bakışlara sahip olmak adına kahverengi bir göz kalemi ile üst ve alt kirpiklerinizi daha belirginleştirerek göz çevrenizi çerçeveleyebilirsiniz. Ardından ise göz pınarlarınızdan bütün göz kapağınıza devam edecek şekilde öncelikle ten rengi bir far uygulayarak göz kapağınızı süreceğini renkli far için hazır hale getirin ve daha sonra ise mercan rengine yakın bir far seçimi ile göz pınarınıza çok yaklaşmadan bütün göz kapağınıza farınızı uygulayın. Günlük bir makyaj istiyorsanız bu uygulama yeterli gelecektir. Ancak daha çarpıcı ve daha derin bakışlara sahip olmak istiyorsanız farları göz bitiminize yakın olan bölgelerde biraz daha yoğun olacak şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca sadece tek renk far tercih etmektense göz bitiminize yakın olan bölgede toprak tonlarında ve mat renkli bir far kullanarak çok daha başarılı bir netice de elde edebilirsiniz.

Yeşil gözlere uygun far seçimi

İlk olarak duyulduğunda çok mantıksızmış gibi görünüyor olsa da aslında yeşil gözler için ideal renk tonlarının başında kırmızı gelmektedir. Kırmızı rengin hemen her tonu yeşil gözlerin çok daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenledir ki defilelerin birçoğunda yeşil göz rengine sahip mankenlerin göz kapakları kırmızı tonlar ile renklendirilmiş olarak çıkar karşımıza. Kırmızının yanı sıra ayrıca mor ve tonları da yeşil gözler ile oldukça uyumludur ve tozpembe tonları da yeşil gözlere farklı bir masumiyet kazandırmaktadır. Dünyanın ileri gelen makyaj artistlerinin yeşil gözler için tercih ettikleri püf noktalarından bir tanesi ilk olarak alt kirpik diplerinin siyah ve suya dayanıklı bir göz kalemi ile belirginleştirmek ve daha sonra ise en açık tonlarda eflatundan başlayıp en koyu tona dek göz pınarından başlayarak göz bitimine kadar far uygulanmasıdır. Far uygulamasının ardından ise hiç taşırmamaya özen göstererek ne çok kalın ne çok ince olmak şartı ile kusursuz bir eyeliner çekin. Gözlerinizin daha canlı ve daha aydınlık görünmesini istiyorsanız ışıltılı şampanya renginde bir aydınlatıcı ya da farı göz pınarlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kahverengi gözlere uygun far seçimi

Dünya genelinde en çok bulunan göz renklerinden bir tanesi kuşkusuz ki kahverengidir. Ancak kahverengi göz sanılanın aksine aslında hiçte sıradan değildir. Kahverengi gözlere sahipseniz yapmanız gereken tek şey oldukça basit ve küçük makyaj hileleri yardımıyla gözlerinizin ne kadar eşsiz ve benzersiz olduğunu göstermek. Kahverengi gözler için tercih edilebilecek bazı far renkleri ise mavinin tüm tonları, koyu lacivert, haki, bakır ve bütün toprak tonlarıdır. Kahverengi gözler için yapılacak makyaj uygulamasının ilk adımı göz pınarlarından en açık renk ile başlayarak göz bitimine dek rengi koyulaştırıp gözlere derinlik vermektir. Daha sonra yapılacak ise bütün kirpik diplerine kahverengi ve yumuşak bir göz kalemi ile çerçeve yapmak ve kalemi hafif bir şekilde dağıtmaktır. Son olarak ise göz pınarlarınızı hafif bir aydınlatıcı ile aydınlatarak aynı aydınlatıcı yardımı ile kaş çizginizi belirginleştirebilirsiniz. İki kat olarak uygulanacak suya dayanıklı bir rimel ile muhteşem bakışlara sahip olabilirsiniz. Bu tarz uygulayabileceğiniz bir makyajı rahatlıkla günlük olarak tercih edebilirsiniz. Daha yoğun tonlardaki farları tercih ederek de aynı şekilde uygulayacağınız makyajı gece makyajı olarak kullanabilirsiniz.

Ela gözlere uygun far seçimi

Ela göz renkleri içerisinde farklı renkleri barındırdığı için hemen hemen tüm renk tonları ile kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Günlük kullanım adına ela gözlere tavsiye edebileceğimiz en doğal renkler şüphesiz ki kahverenginin tüm tonlarıdır. Kahverenginin yanı sıra tercih edilebilecek diğer far tonları ise turuncu, mor, bronz, bakır ve sedefli koyu tonlarda birçok far rengidir. Ela gözleri olan kişiler için uygulanacak makyajda öncelikle çok açık renk tonlarında turuncu bir far ile göz pınarınızdan başlayarak göz bebeği hizanıza dek girin. Daha sonra ise mat olmak şartı ile koyu renk kahverengi bir far yardımı ile bakışlara derinlik verilir. Ela gözlü olan kişilerin uygun makyaj fırçasını tercih ederek ince olarak çekecekleri eyeliner birçok göz makyaj uygulamasından çok daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Siyah gözlere uygun far seçimi

Siyah gözleri olan kişiler aslında doğuştan şanslı sayılabilecek kişilerdir. Çünkü hem tüm koyu renklere sahip farlar hem de tüm açık renk tonlara sahi farlar siyah gözlere oldukça yakışmaktadır. Özellikle de siyah göz kalemi kullanılarak uygulanan farlar gözleri olduğundan daha iri bir görünüme kavuşturacağı için yüzdeki en dikkat çekici nokta şüphesiz ki gözler olacaktır. Siyah gözleri olan kişilere tavsiye edebileceğimiz far tonlarından bazıları ise koyu mavi, lacivert, kahverengi, şampanya ve gridir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git