Göz Sağlığınız için Çok Faydalı Olan 9 Besin

Göz Sağlığınız için Çok Faydalı Olan 9 Besin
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.004 kez okundu.

Gözleriniz için olası en sağlıklı şeyleri mi tüketiyorsunuz? Göz sağlığınız için tüketmeniz gereken ve havuçtan daha farklı besinler de var. Hangi besinlerin göz sağlığınızı ve görme kabiliyetinizi tehlikeye adan durumlardan koruduğunu hemen aşağıdan öğrenebilirsiniz.

İşte, başta gözleriniz olmak üzere tüm bedeniniz için çok faydalı olan bazı besinler:

Balık

Somon, ton balığı, sardalya ve uskumru gibi soğuk su balıkları omega 3 yağ asitleri açısından zengindir ve bunlar da sizi göz kuruluğuna, maküler bozukluklara ve hatta katarakta karşı koruyabilirler.

Eğer deniz mahsulleri tüketmiyorsanız, balık yağı, keten tohumu yağı veya siyah üzüm çekirdeği yağı gibi azı vejetaryen takviyeleri kullanarak omega 3 yağ asitlerini tüketebilirsiniz.

Yeşil Yaprakları Sebzeler

Ispanak, lahana veya yeşillikler bu besinlerin arasındaki bazılarıdır ve hepsi de lütein ve zeaksantin gibi maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu engelleyen bitki pigmentleri içermektedirler. Brokoli, bezelye ve avokado da aynı zamanda harika birer antioksidan deposudurlar.

Yumurta

Lutien ve A vitamini de dahil olmak üzere yumurtada bulunan vitaminler ve mineraller göz sağlığımıza ve işlevlerine katkıda bulunur. Aynı zamanda sizi gece körlüğüne ve göz kuruluğuna karşı da korurlar.

Tam Tahıllar

Düşük glisemik indekse sahip bir beslenme programını benimsemek, yaş ile bağlantılı olan maküler dejenerasyon gibi sorunların önüne geçmenize yardımcı olur.

Refine edilmiş karbonhidratlar yerine yulaf, tam buğday ekmeği veya makarna gibi şeyler tüketin. Tam tahıllarda bulunan E vitamini, çinko ve niasin, genel göz sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Narenciye ve Dut Türü Meyveler

Portakal, greyfurt, limon ve dut türündeki meyvelerde bol miktarda C vitamini bulunur ve bu vitamin katarak ve maküler dejenerasyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Fındık – Fıstık

Antep fıstığı, ceviz, badem gibi atıştırmalıklar göz sağlığınıza katkıda bulunan omega 3 yağ asitleri ve E vitamini açısından zengindirler.

Renkli Meyve ve Sebzeler

Havuç, domates, kırmızı biber, çilek, bal kabağı ve mısır gibi besinler harika birer A ve C vitamini deposudurlar.

Ve bu meyve ve sebzelere sarı, turuncu ve kırmızı renk pigmentlerini veren karotenoidler birçok göz sağlığı ile ilgili hastalık riskinizi önemli ölçüde azaltmaktadır.

Bakliyat

Taze fasulye, börülce ve mercimek gibi besinler harika birer çinko ve bioflavonoid kaynağıdırlar ve retinanızı korudukları gibi, maküler dejenerasyon ve katarakt oluşum riskini epey bir azaltmaktadırlar.

Balık Yağı, Keten Tohumu Yağı ve Siyah Üzüm Yağı

Bu süper besin takviyelerinin içinde omega 3 yağ asitleri bulunur ve göz kuruluğu gibi sorunları engelledikleri gibi maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumu riskini de büyük ölçüde azaltmaktadırlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git