Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunun

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunun
8 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 1.607 kez okundu.

Güneş ışınları verimli olduğu kadar,  zararlı etkilerinden korunmadan uzun süre maruz kalındığında cilt kanserine kadar pek çok hastalığa yol açmaktadır. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan bir ciltte, incelme, lekelenme, kırışıklık ve kılcal damar belirginleşmesi gibi olumsuz durumlar gelişebilir.

Bu nedenle güneş ışıklarının zararlı etkilerinden korunmak oldukça önemlidir. Bu korunma yalnızca sağlık yönünden değil, cildin tazeliği ve güzelliği açısından da önemli bit yere sahiptir.

Peki, Yazın Güneş Işınlarından Nasıl Hem Faydalanıp Hem De Korunabiliriz?

* Eğer mümkünse, güneş ışınlarının yoğun ve kavurucu olduğu 10.00 ve 16.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamak en temel korunma biçimlerinden biridir.

* Çalışma koşulları ve günlük yaşamın gereklilikleri buna çoğu kez izin vermez. Böyle durumlarda ise koruyucu güneş kremleri ve U.V. geçirmeyen filtreli gözlükler ile korunmaya çalışırız.

Temel önlemler:

Açık renk kıyafetlerin tercihi ve mümkünse şapka kullanımı önemlidir.

Su kaybının önüne geçebilmek için bol miktarda su ve sıvı tüketimi sağlanmalıdır.

Baharın gelmesiyle birlikte güneş kremlerinin düzenli kullanımına başlanmalı ve yaz sonuna kadar devam edilmelidir.

Güneş kremi uygulanırken, sürekli gün ışığına maruz kalan bölgeler için daha yüksek koruyucu etken madde içeren kremler tercih edilebilir. (Özellikle yüz, boyun, omuz, kollar)

Güneş kremleri kullanılırken, cilde eşit oranda sürülmesi ve iyice yedirilmesine dikkat edilmelidir.

Güneşe çıkmadan 30 dakika önce kremi sürmek, kremin etkisini arttıracağı için iyi olacaktır.

Eğer deniz kenarı ve havuz başındaysanız, her suya temastan sonra kuru cilde yeniden koruyucu madde uygulanmalıdır.

Yetişkin insanlar için farklı cilt tipine uygun güneşten koruyan ürünler üretilmektedir. Bireyler seçimlerini ciltlerine uygun güneş kreminden yana yapmalıdır.

Kullanılan bazı ilaçlar derinin güneş ışıklarına duyarlılığını arttırabilmektedir. Böyle durumlarda daha sıkı önlem almak iyi olacaktır.

Birkaç Önemli ve Küçük Ayrıntı Daha

Solaryum uygulanan ciltlerdeki hücreler güneş ışınlarına maruz kaldığında yapısı bozulabilir bu nedenle yazın solaryum ile bronzlaşmaktan kaçınmak gerekir.

Bronzlaştırıcı ürünler kullanmak yerine, koruyucu ürünler kullanmanız belki daha yavaş ancak daha sağlıklı bronzlaşmanızı sağlar.

Deniz kenarında geçirilen günler için kullanılan güneş kremlerinin seçiminde suya dayanıklılığı göz önünde bulundurmak iyi olacaktır.

Sıcakla haşır neşir geçen bir gün için 30 faktörün üzerinde bir güneş kremini kullanmaya çalışmakta fayda vardır.

Saçları seyrek olan çocuklara muhakkak şapka takılması gerekmektedir. Saçlar güneş ışıklarından bizi koruyan önemli doğal özelliklerimizdendir.

Bronzlaşmak…

Bronzlaşmak cildin güneş ışınlarının zararlı etkilerine yol açan UV ışınlarına karşı savunmaya geçtiğine işarettir.

UV ışınlarının iki dalga boyu vardır: UVA ve UVB. Cildin üst katmanına etki eden UVB ışınlarının sonucunda cilt bronzlaşmaya başlar.

UVA ışınları ise uzun dalga boyludur ve derinin alt katmanlarına kadar ulaşıp mutasyona yol açabilen bir ışın türüdür. Erken cilt yaşlanması, kırışıklık ve lekeye yol açabilmektedir.

Bu nedenle bronzlaşmak için verilen çabalar bir yandan derinize kısmen zarar vermenize yol açabilir.

Bir Güneş Kreminin Sahip Olması Gereken Özellikler:

Hem UVA hem de UVB ışınlarını süzebilen filtre özelliklerine sahip güneş kremleri seçilmeli.

Deri tarafından emilimi rahat bir güneş kremi olmalı.

Etkisi uzun süre devam eden bir krem olmalı.

Nemlendirici özelliğine sahip olmalı.

Suya (deniz ve havuz gibi ortamlarda veya terleme ile oluşan suya) dayanıklı bir yapıda olmalı.

Kullanımı kolay, renksiz ve kokusuz olmalı.

Alınan Önlemlere Rağmen Güneş Yanığı Oluşmuşsa:

Alınan önlemler yetersiz kalındığında veya koruyucu kremin sürülmesinin unutulması halinde, güneş yanığı oluşabilir.

Güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanan güneş yanığının tedavisinde ilk adım güneşten uzaklaşmak olmalıdır.

Hemen ılık veya serin bir duş alınmalıdır. Ardından nemlendirici ürünler kullanılarak cilt nemlendirilmelidir. Bu işlemi sıkça tekrarlamak faydalıdır.

Yanıklar vücuttaki su kaybının artışına neden olurlar. Bu nedenle bol miktarda su tüketilmelidir.

Cildin soyulması, kabarcıkların patlatılması veya kaşınması yanığa zarar verecektir. Bu nedenle yanık bölgesine her türlü temastan mümkün mertebe kaçılmalıdır.

Yanık ve su kaybı çok ciddi boyutlardaysa muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. (Büyük bir alanın su kabarcığı toplaması, ateş, halsizlik, üşüme, ishal gibi durumlar)

Cilt Tipine Göre Güneşten Korunma Yöntemleri:

Sarışınlar: Cilt rengi açık tonlarda olan (beyaz ve pembe tonlarında olduğu gibi) sarışınlar için güneş ışıklarının altında korunmasız kalmak demek, yanıklara yol açmak demektir. Çünkü bu cilt tipi çoğu kez hassas ve kurudur. Ve bronzlaşmadan yanarlar. Bu nedenle vücudunun dört mevsim güneş alan bölgelerine sürekli güneş kremi uygulamalılardır. Bir yandan da olabildiğince az güneşin altında kalmaya özen göstermelilerdir. 50 SPF bazlı güneşten koruyan ürünler tercih etmelilerdir. Korunurken, vücutlarına güneş losyonları kullanmayı tercih ederken yüzlerine krem kullanabilirler. Losyonlar, gözenekleri tıkamadan korunma sağladıkları için önemli bir rol oynuyorlar.

Kumrallar: Sarışınlar kadar olmasa da güneş ışınlarından etkilenme duyarlılıkları yine de yüksektir. Hafif bronzlaşabilen tenleri, yanıklara da müsaittir. Bu nedenle sarışınların kullandığı kadar yüksek SPF bazlı bir krem kullanmasalar da 30 SPF özelliği olmasına özen göstermelilerdir. Birtakım antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanıyorlarsa, güneşe çıkmadan önce daha dikkatli olmalılardır.

Esmerler: Esmerlerin güneş ışınlarının zararlı etkilerinden daha az etkilenirler ancak yine de günün öğle saatlerinde ve uzun süreli güneş ışıklarının altında durmaktan çekinmelilerdir. Bununla birlikte yüksek olmasa dahi en azından SPF 15 özelliğine sahip bir ürün kullanmalılardır. Cilt tipleri kuru ise, güneş kremi, yağlı ise güneş losyonu kullanmaları daha iyi olacaktır.  Gözeneklerin tıkanmaması adına su bazlı ürünleri kullanmayı tercih edebilirler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git