Hangi oda için hangi renk boya tercih edilmeli?

Hangi oda için hangi renk boya tercih edilmeli?
8 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 4.621 kez okundu.

Güneşin sere serpe yüzünü göstermeye başladığı bahar ayları yalnızca insanların değil, bütün yaşamın ve dünyanın yenilendiği aylardandır. Bu yeniliklerden evlerimizde payını fazlası ile alır. Bahar mevsiminden hızla yaza doğru ilerlediğimiz şu günlerde geleneksel boya mevsimi de başlamış oldu.

Evlerin duvar boyalarının belirli periyotlarda yenilenmesinin ilk sebebi şüphesiz ki temiz ve düzgün duvarlara sahip olmak. Bir diğer neden ise herhangi bir dekorasyon değişikliğine gerek kalmadan sadece duvarların rengini değiştirerek yaşam alanlarına yepyeni bir görünüm kazandırılabilmesi. Peki, evlerinizin duvar boyalarını yenilerken renk seçimini nasıl yapmalısınız?

Bu soru çoğu zaman herkesin aklını kurcalar çünkü her geçen sene boya renkleri de çeşitlenmektedir. Boya renklerinin çeşitlenmesinin yanı sıra hangi tarz dekorasyon için hangi tonda renkler kullanılması gerektiği, doğru boyayı ve rengi nasıl seçebileceğiniz, küçük mekanlarınızı daha geniş göstermek adına asıl boya uygulamanız gerektiğini? bilmiyorsanız yazımıza göz atarak detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Farklı Atmosferlere Farklı Tonlar

Renklerin en önemli özelliği şüphesiz ki insanların ruh hallerini belirleyici etkiye sahip olmalarıdır. Bu nedenle de yaşam alanlarınız için renk seçerken ilk olarak karar vermeniz gereken nokta söz konusu odanızın atmosferinin nasıl olmasını istediğinizdir. Örneklendirmek gerekirse yatak odalarınızda daha dinlendirici bir ortam oluşmasını istiyorsanız göz alıcı ve dramatik renkler yerine sakinleştirici renkleri tercih edebilirsiniz. Nötr ve yumuşak renkler daha huzurlu ve daha dingin yaşam alanları oluşturduğu için sosyal olarak kullanılan alanlarda ise kontrast barındıran renk kombinasyonlarının yanı sıra canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Şüphesiz ki hangi odanızda ne tarz bir atmosfer istediğiniz tamamen kendi seçiminizdir. Yalın ve huzurlu bir oturma odasındansa canlı ve hareketli bir oturma odası tercih ediyorsanız yumuşak tonlara sahip nötr renkler tercih edebilirsiniz.

Mobilyalarınız ile Uyumu Yakalayın

Seçeceğiniz boya renginin hem mobilyalarınız ile hem de evinizin dekorasyonu ile uyum içerisinde olması oldukça önemlidir. Çünkü evinizin dekorasyonu ya da tarzı ile uyumsuz olacak renkler tercih etmek bütün atmosferi hem karmaşık hem de yorucu bir hale getirecektir. Şayet yaşam alanlarınızın duvarları için renk tercih etmekte zorlanıyorsanız söz konusu odanıza bir bakaran mobilyalarınızın arasından sevdiğiniz ve tercihen daha açık tonlara sahip renklerden seçerek duvarlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntem duvar ve mobilyalar ile uyum sağlamanın en ideal ve en kestirme yollarından biridir.

Aydınlatma

Duvar boyası seçerken dikkat etmeniz gereken önemli faktörlerden bir diğeri de ışıklandırmadır. Doğal ışık rengin en saf ve en gerçek halini gösterirken parlak ışıklar sıcak renklerin ön plana çıkmasını sağlar ve florasan aydınlatmalarsa mavinin tonlarının daha belirgin olmasına etki eder. Bu nedenle eviniz için boya rengi tercih etmeden önce söz konusu yaşam alanlarınızın aydınlatmalarının nasıl olduğunu, alanınızın pencereler yardımı ile doğal ışıktan ne ölçüde faydalandığını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Turuncu, kırmızı ve diğer koyu canlı renkler direkt ışık alan ve geniş pencerelere sahip bir yaşam alanında oldukça yorucu ve kuvvetli olabilir fakat endirekt aydınlatmalar yardımı ile ışıklandırılan daha loş yaşam alanlarında dekorasyonunuzu vurgulayarak oldukça estetik bir görünüm sağlarlar.

Tavan ve Duvar Uyumu

Şayet evinizin tavanları alçaksa ve bu durum ortamlarınızın boğucu bir atmosfere sahip olmasına neden oluyorsa, tavanlarınızı beyaza duvarlarınızı ise koyu renklere boyayarak odalarınızın boyunun daha uzun ve daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sizin için büyük ölçüde rahatlatıcı olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git