Her Kadının Bilmesi Gereken Yumurtalık Kanserinin 4 Erken Belirtisi

Her Kadının Bilmesi Gereken Yumurtalık Kanserinin 4 Erken Belirtisi
12 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 658 kez okundu.

Günümüzde kanser neredeyse dünyadaki tüm ülkelerdeki en ölümcül hastalıkların başında gelmektedir. Aslında sadece Kanada ülkesinde, diğer hastalıklara rağmen kanser, ölümlerin %30’unun nedenidir. Yapılan tahminlere göre tüm dünya çapında her yıl milyonlarca insan farklı türlerdeki kanserlerden ötürü hayatlarını kaybetmektedir.

Yumurtalık Kanserinin 4 Erken Belirtisi

  1. Sürekli Şişme Hissi

Üç haftadan daha uzun süren sürekli veya kalıcı şişme hissi kanserli hücrenin büyüdüğünün bir işareti olabilir.

  1. Karnın Alt Bölgesinde ve Leğen Kemiğinde Ağrı

Her ne kadar adet dönemiyle ilgili kramplar ve ağrı bu dönemde normal olsa bile, üç haftadan daha uzun süren ağrılar yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir. Menopoz öncesi dönemde olan kadınlar özellikle dikkatli olmalıdır çünkü ağrılar, bu dönemde yaşanan ağrılar ile karıştırılabilinir.

  1. İştah Kaybı ve Hızlı Doyma Hissi

Üç haftadan daha uzun süren bir iştah kaybı veya çabucak hissettiğiniz doyma hissi yaygın olan mide, bağırsak veya sindirim sorunlarının belirtisi olabilir. Ancak bunların yanı sıra bu sorunlar kanserin de belirtisi olabilir ve bu yüzden doktorunuza danıştığınızdan emin olunuz.

  1. Sık Sık İdrara Çıkma İsteği

Sıvı alımınızda herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen çok sık olarak tuvalete gitme ihtiyacı hissetmeye başladıysanız, yumurtalık kanserinin erken evrelerinin birinde olabilirsiniz. Yumurtalık kanserinin bir diğer belirtisi ise idrarınızı tutmayı başaramadan sıklıkla idrarınızın gelmesidir.

Bu belirtilerin çoğu sindirim sorunları ile ilgili hastalıklar veya sorunlar ile karıştırılabilinir. Bu yüzden eğer bunlardan herhangi birine sahipseniz ve bu sorununuz uzun süredir devam ediyorsa, bu sorunların sıklığını takip etmeniz önemlidir. Eğer birkaç hafta içerisinde geçmezlerse, doktorunuz ile olabildiğince erken bir vakitte görüşmeniz gerekmektedir.

Unutmayın ki bu belirtilerin ne kadar erken farkına varıp, tedavi görmeye başlarsanız, kanseri yenme ihtimaliniz de o kadar çok olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git