Her Kanser Hastasının Bilmesi Gereken Alkali Ağırlıklı Beslenme

Her Kanser Hastasının Bilmesi Gereken Alkali Ağırlıklı Beslenme
23 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 2.588 kez okundu.

Kanser günümüzdeki en ölümcül hastalıklardan birisidir. Birçok insan bu rahatsızlığın türevleri ile her gün uğraşmaktadır ve bu iş hiç de kolay değildir. Kanser olduğunu öğrenen hastaların bu tehlikeli rahatsızlığın belirtilerini hafifletmek için beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitmesi gerekir.

pH seviyelerinin dengesi sağlık durumu ne olursa, olsun her insan için çok önemlidir. Aslında pH seviyeleri 1 ila 14 arasında değişir ve 7, nötr olarak kabul edilir. pH seviyesi 7’den daha düşük olan gıdalar asidik olarak kabul edilirken, pH seviyesi 7’den daha yüksek olan gıdalar da alkalidir. Bu pH seviyeleri bireyin genel sağlığı üzerinde etkilidir ve eğer sağlığımızı korumak istiyorsak, bedenimizde alkali pH seviyesini yakalamamız gerekiyor.

Alkali Beslenme için İpuçları

  1. Turpgiller Ailesinden Sebzeler Tüketin

Lahana ve brokoli turpgiller ailesine ait sebzelerden bazılarıdır ve çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Günlük tüketmeniz gereken miktar bu sebzelerden 2-3 parçadır ve bu sayede asidite seviyenizi düşük tutabilirsiniz.

  1. Sağlıklı Yağlar Tüketin

Organik zeytin, avokado ve hindistan cevizi tükettiğinizden emin olun. Bu yağların iltihaplanma karşıtı özellikleri vardır ve sinir sistemi boyunca mesajların iletim sürecine yardımcı olurlar.

Öte yandan işlenmiş ay çekirdeği, mısır, margarin ve hidrojenlenmiş yağlardan kaçının çünkü bunların hepsi de biraz önce bahsetmiş olduğumuz mesajları etkilemektedir. Bunun önemi çok büyüktür çünkü sinir sistemimiz, bedenimizin doğru işlemesi ve sağlığımızın korunması için oldukça önemlidir.

  1. Proteinleri Tercih Edin

Bezelye, fındık, mercimek ve börülce tüketerek, protein ihtiyacınızı karşılamaya çalışın. Ancak çok fazla et tüketmekten kaçının çünkü et yüksek ateşte pişirildiğinde iki toksin açığa çıkar. DNA’mıza zarar veren ve kanser oluşumuna neden olan bu iki toksin, polisliklik aromatik hidrokarbonlar ve heterosiklik aminlerdir.

  1. İçeceklerinizi Akıllıca Seçin

Konu içecekler olduğunda tercihiniz her zaman sudan yana olmalıdır ve eğer çok fazla su içmekten sıkılırsanız kendinize doğal otlardan çay veya yeşil çay hazırlayın. Ya da dilediğiniz bir sebze suyunu da kullanabilirsiniz. Ancak gazlı içeceklerden ve biradan uzak durmaya çalışın çünkü içlerinde katkı maddeleri, tatlandırıcılar ve şeker bulunur. Aynı zamanda tükettiğiniz kahve miktarı konusunda da dikkatli olun.

  1. Şekeri Bitirin

Şeker, birçok açıdan çok zararlıdır. İlk olarak kanser hücreleri diğer hücrelere kıyasla daha fazla glikoz kullanır çünkü şeker asidiktir ve kanserin ilerlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda çok fazla şeker tükettiğinizde pankreas insülin salgılar. Bu durum da insülin hassasiyetine ve dolayısıyla da kanser hücrelerinin daha hızlı yayılmasına neden olur.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git