Himalaya Tuzunu Kullanmamanız için 6 Sebep

Himalaya Tuzunu Kullanmamanız için 6 Sebep
24 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 829 kez okundu.

Himalaya tuzu internetteki yeni trendlerden birisi ve dünyada birçok yemek masasında kendisine yer bulmaya başlamıştır ancak bu tuz, temiz olmaktan çok uzak ve düşündüğümüz doğallığa da sahip değil. Bu yazımızda Himalaya tuzunu kullanmamanız için bazı nedenleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Son zamanlarda Himalaya tuzu hakkında, başta tadı ve sağlığımıza faydaları olmak üzere birçok dedikodu dolaşmaktadır. Elbette bunların bazıları doğru, bazıları yanlış ancak çevrenizde daha faydalı tuzlar varken niçin bu tuzdan tüketesiniz ki?

İşte Himalaya Dağı tuzunu kullanmayı bırakmanız için altı neden:

  1. Himalaya Tuzu Madencilik ile Elde Edilir

Himalaya tuzu ismininde andırdığı gibi Himalaya dağlarından değil, Pakistan’daki Khewra madeninden elde edilir. Bu süreç boyunca, bir sonraki aşamaya geçmek için yenilenmeyen kaynak elde etmek adına birçok geleneksel madencilik yöntemi kullanılır (toprağın kirlenmesine ve sera gazlarının salgılanmasına neden olurlar).

  1. Himalaya Tuzu Sınırlı Bir Kaynaktır

Himalaya tuzu yenilenemeyen ve yaklaşık 800 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen sınırlı bir kaynaktır. Tahminlere rağmen milyonlarca tonluk tuz tüketildikten sonra bir daha asla oluşmayacaktır.

  1. Himalaya Tuzu Size Ulaşana Kadar Çok Yol Alır

Himalaya tuzu Pakistan’da ülkemize ulaşana kadar çok fazla yol alır ki, bu gıdalar için uygun bir yol miktarı değildir. Ne yazık ki bu süreç boyunca sera gazlarına maruz kalmış gibi etki görürler.

  1. Himalaya Tuzu Bilinen Tek Mineral Tuz Değildir

Himalaya tuzunun bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri deniz tuzunda olmayan sülfür, magnezyum, potastum ve kalsiyum gibi minerallere sahip olmasıdır. Ancak bu özelliklere sahip birçok yerel tuz ürünü de bulunmaktadır.

  1. Himalaya Tuzu Tek Renkli Tuz Değildir

Tuzun sahip olduğu pembemsi turuncu rengi, tuzun masadaki görünümüne katkıda bulunmaktadır ancak doğal olarak pembe renkte olan birçok diğer tuz türü de bulunmaktadır.

  1. Himalaya Tuzu Tek Lezzetli Tuz Değildir

Elbette Himalaya tuzu, sofra tuzlarının sağlayamayacağı bir tadı sofralarımıza getirir ancak yine birçok yerel tuz türü, bu tuzdan çok daha lezzetli ve sağlıklıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git