Hindistan Cevizi Yağının 10 Faydası

Hindistan Cevizi Yağının 10 Faydası
4 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.898 kez okundu.

Hindistan cevizi yağı, süper gıda olarak sınıflandırılabilinecek ender gıdalardandır.

Sağlımız üzerinde olumlu etkileri olan yağ asitlerinin muhteşem bir kombinasyonunu içermektedir.

Bu faydalar arasında kilo kaybı, daha iyi beyin fonksiyonları ve bazı diğer harika faydalar bulunmaktadır.

İşte, insanlar üzerinde yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış, hindistan cevizi yağının inanılmaz 10 faydası.

  1. Hindistan Cevizi Yağı Güçlü Tıbbi Özelliklerinin Yanı Sıra Eşsiz Yağ Asitleri İçerir

Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ içerdiğinden ötürü tarih boyunca göz ardı edilmiştir. Aslında hindistan cevizi yağı, insanlık için doymuş yağ açısından en zengin kaynaktır. Doymuş yağ oranı %90’ı bulmaktadır.

Ancak yeni veriler, doymuş yağların tamamen zararsız olduğunu gösteriyor. Binlerce insanla yapılan birçok büyük araştırma, tüm bu “damar tıkanıklığına” savlarının tamamen hayal ürünü olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak, hindistan cevizi yağı, peynir veya kırmızı etteki doymuş yağ oranlarından çok daha fazlasına sahiptir.

Orta uzunlukta yağ asitleri olan Orta Zincirli Trigliseridleri içermektedir.

Beslenmenizdeki çoğu yağ asidi uzun zincirli yağ asitleridir ancak hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri tamamen farklı bir şekilde sindirilmektedir.

Hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılmak veya epilepsi ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları üzerinde terapötik etkilere sahip ketona dönüştürülmeleri için sindirim sisteminden doğruca karaciğere giderler.

Hindistan cevizi yağı, farklı şekillerde sindirilen ve çeşitli beyin hastalıklarında  terapötik etkilere sahip birçok orta zincirli trigliserid içermektedir.

  1. Fazla Hindistan Cevizi Tüketen Toplumlar Dünyadaki En Sağlıklı Toplumlardandır

Hindistan cevizi, Batı dünyası için egzotik bir gıdadır ve genellikle sağlıklarını önemseyen insanlar tarafından tüketilir.

Ancak dünyanın bazı bölgelerinde, hindistan cevizi insanların nesillerdir tükettiği ve tüketmeye devam ettiği sıradan bir besindir.

Bu gibi toplumlara örnek olarak Güney Pasifik’te yaşayan Tokelauanları verebiliriz.

Günlük kalorilerinin %60’undan fazlasını hindistan cevizlerinden sağlarlar ve dünyanın en fazla doymuş yağ tüketen toplumudur.

Bu insanların sağlıkları yerindedir ve herhangi bir kalp rahatsızlığı gözlemlenmemiştir.

Bolca hindistan cevizi yiyen ve sağlıklı kalan bir diğer toplum ise Kitavanlardır.

Dünya çapındaki birçok toplum birçok nesildir oldukça fazla hindistan cevizi tüketmektedir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı Daha Fazla Yağ Yakarak Enerjinizi Arttırır

Günümüzde obezite dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından birisidir.

Kimi insanlar obezitenin sadece kaloriler ile ilgili olduğunu düşünürken, diğerleri bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğunu düşünmektedir.

Farklı gıdaların, bedenimizi ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği gerçeğini biliyoruz. Bu yüzden her kalori, kalori değildir.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseridler, uzun zincirli trigliseridlerden elde edeceğiniz aynı kalori miktarına göre daha fazla enerji sağlayabilirler.

Yapılan bir araştırma günlük olarak 15-30 gram orta zincirli trigliserid tüketmenin, toplamda 120 kalori ve 24 saat içerisinde %5 daha fazla enerji sağlayacağını bulmuştur.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseridlerin 24 saat içerisinde enerji üretimini %5 arttırdığı bulunmuştur ve potansiyel olarak uzun vadede kilo vermenize yardımcı olur.

  1. Hindistan Cevizi Yağındaki Laurik Asit Enfeksiyonları, Bakterileri, Virüsleri ve Mantarları Gidermeye Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin neredeyse %50’si 12 karbon laurik asittir.

Hindistan cevizi yağı sindirilirken, aynı zamanda monolaurin adı verilen bir monogliserit oluşturur.

Hem laurik asit hem de monolaurin bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir.

Örneğin bu maddeler çok tehlikeli bir patojen olan Staphylococcus Aureus bakterilerini ve insanlarda çok yaygın bulunan bir mantar enfeksiyonu olan Candida Albicans’ı öldürmektedir.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri ve sindirim sırasında ortaya çıkan maddeler enfeksiyonları engellerken, zararlı patojenleri de öldürür.

  1. Hindistan Cevizi Yağı, Denemenize Dahi Gerek Kalmadan Açlığınızı Ortadan Kaldırır

Hindistan cevizi yağı ile ilgili bir diğer ilgi çekici gerçek ise, açlığınızı bastırabilir.

Bunun sebebi sindirilen yağ asitleri olabilir çünkü ketonların iştah azaltıcı bir etkisi vardır.

Yapılan bir araştırmada, 6 sağlıklı erkeğe çeşitli miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliseridler verilmiştir.

Orta zincirli trigliseridleri daha fazla tüketen erkekler, ortalama olarak günlük 246 kalori daha az almışlardır.

Bir diğer çalışma ise sabahları orta zincirli trigliseridleri daha fazla tüketen 14 erkeğin, öğle yemeğinde önemli ölçüde daha az kalori tükettiği tespit edilmiştir.

Bu araştırmalar küçük ve kısa süreli olarak yürütülmüş çalışmalardır. Eğer bu etkiler uzun vadede düşünülürse, birkaç yıl içerisinde genel kilonuzda önemli bir etki yaratabilirler.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri iştahınızı azaltabilir ki, bu durum uzun vadede vücut ağırlığınız açısından olumlu etkilere sahip olacaktır.

  1. Hindistan Cevizi Yağındaki Ketona Dönüşen Yağ Asitleri Nöbetleri Azaltabilir

Ketogenik olarak adlandırılan diyetler (çok düşük karbonhidrat, çok yüksek yağ) günümüzde çeşitli hastalıklar açısından araştırılmaktadır.

Bu diyetin bilinen en iyi kullanım alanı, ilaçlara karşı dirence sahip olan çocuklardaki epilepsiyi tedavi etmektir.

Bu beslenme programı çok az karbonhidrat ve çok fazla oranlarda yağ içermektedir. Bu sayede kanınızdaki keton miktarını önemli ölçüde arttırırsınız.

Bazı nedenlerden ötürü bu diyet epilepsisi olan çocuklardaki nöbet miktarını azaltmaktadır. Çeşitli ilaçlara karşı direnci olan çocuklarda bile başarı elde edilmektedir.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseridler, doğrudan karaciğerimize gönderilir ve burada ketonlara çevrilirler. Genellikle epilepsisi olan hastaların beslenmelerinde biraz daha fazla karbonhidrat tüketmeleri için enjekte edilen ketoz için kullanılmaktadırlar.

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseridler, kanınızdaki keton miktarını arttırarak, epilepsisi olan çocuklardaki nöbet miktarlarını azaltır.

  1. Hindistan Cevizi Yağı Kandaki Kolesterol Miktarını İyileştirir ve Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltır

Hindistan cevizi yağı doymuş yağlar açısından zengindir ve daha önce inanıldığı gibi kanın lipit profiline herhangi bir zarar vermemektedir.

Doymuş yağlar iyi kolesterolü arttırır ve kötü kolesterolü, iyi huylu kolesterolün bir alt türüne dönüştürür.

40 kadında yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağının, soya yağına kıyasla toplam ve iyi kolesterol miktarını daha fazla arttırdığı ve kötü kolesterolü daha fazla azalttığı bulunmuştur.

Aynı zamanda hindistan cevizi yağının trigliseritleri, toplam ve iyi kolesterolü arttırdığı, kötü kolesterolü azalttığı ve kan pıhtılaşma faktörlerini ve antioksidan durumunu geliştirdiğini gösteren, fareler üzerinde yapılmış bir başka araştırma da vardır.

Kalp ve damar sağlığınızdaki bu gelişme teorik olarak uzun vadede kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi azaltmaktadır.

İnsanlarda ve farelerde yapılan araştırmalar, hindistan cevizi yağının toplam, iyi ve kötü kolesterol seviyelerinde bir fark yarattığı ve kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermektedir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı Saçlarınızı Hasara Karşı Korur, Cildi Nemlendirir ve Güneş Kremi Görevi Görür

Hindistan cevizi yağını yemenize gerek kalmadan, çeşitli amaçlar ile kullanabilirsiniz.

Birçok insan bunu kozmetik amaçlarla ve cildinin ve saçlarının sağlığını ve görünüşünü iyileştirmek için kullanmaktadır.

Bireyler üzerinde yapılan araştırmalar, kuru cilde sahip olan insanların, hindistan cevizi yağını ciltlerini nemlendirmek ve ciltlerinin lipit içeriğini arttırmak için kullanabileceğini göstermiştir.

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda saçlarınızı hasardan korur ve bir araştırma, güneşten gelen ultraviyole ışınlarının %20’sini bloke ettiğinden, güneş kremi olarak da kullanılabileceğini kanıtlamıştır.

Bir diğer kullanım alanı ise, ağzınızdaki zararlı bakterileri yok etmek, diş sağlığınızı iyileştirmek ve ağız kokusunu gidermek için gargara olarak kullanılabileceğidir.

Hindistan cevizi yağı cildinize dışarıdan da uygulanabilir, araştırmalar bu yağın iyi bir cilt nemlendirici olduğunu ve saçlarınızı hasardan koruduğunu göstermektedir. Aynı zamanda orta dereceli bir güneş kremi ve gargara suyu olarak da kullanılabilinir.

  1. Hindistan Cevizi Yağındaki Yağ Asitleri Alzheimerli Hastalarda Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Alzheimer, dünya çapında bilinen en yaygın demanstır ve özellikle yaşlı bireylerde görülmektedir.

Alzheimerlı hastalar, beyinin belirli kısımlarında glikozu enerjiye dönüştürme konusunda sorun yaşarlar.

Ketonlar, beyin için de enerji sağlayabilir ve araştırmalar, ketonların bu bozuk hücreler için alternatif bir enerji kaynağı olabileceğini ve Alzheimer belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

2006 yılında yapılan bir araştırmada, orta zincirli trigliseridlerin, orta derecede   Alzheimerlı hastaların beyin fonksiyonlarında bir gelişme gösterdiğini kanıtlamıştır.

Başka araştırmalar da bu bulguları destekliyor ve orta zincirli trigliseridlerin Alzheimer hastalığındaki potansiyel terapötik faydaları araştırılmaya devam edilmektedir.

Araştırmalar, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin kandaki keton miktarını arttırabileceğini, Alzheimerlı hastaların beyin hücreleri için enerji sağlayabileceğini ve belirtileri azaltabileceğini göstermektedir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı Özellikle Karın Bölgeniz Olmak Üzere Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Hindistan cevizi iştahı azalttığından ve yağ yakımını hızlandırdığından, kilo vermeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağı özellikle karın boşluğunda ve yakınlardaki organlarda yağlanma ile meydana gelen karın bölgesindeki yağların yakımında oldukça etkilidir.

Bu yağlar en tehlikeli yağlardandır ve birçok Batı hastalığının da sebebidir.

Bel çevresi kolayca ölçülebilir ve karın bölgesindeki yağ miktarınızı ölçmek için harika bir göstergedir.

Karın bölgesinde obeziteye sahip olan 40 kadın üzerinde yapılan araştırma, günlük 30 ml hindistan cevizi yağı tüketiminin sadece 12 haftada hem vücut kitle endeksini hem de bel çevresini azalttığını göstermektedir.

20 obez erkek üzerinde yapılan bir diğer araştırma ise günlük 30 ml hindistan cevizi yağı tüketiminin sadece 4 haftada bel bölgesinde ortalama 2.86 cm incelmeye neden olduğunu tespit etmiştir.

Bu rakam etkileyici olmayabilir ancak bu insanların hiçbiri egzersiz yapmamış ve kalori alımını sınırlandırmamıştır. Sadece günlük beslenmelerine biraz hindistan cevizi yağı ekleyerek, önemli miktarda karın bölgesindeki yağlarını eritmişlerdir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git