İlişkilerin Bir Numaralı Düşmanı; Bağlanma Korkusu

İlişkilerin Bir Numaralı Düşmanı; Bağlanma Korkusu
30 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.276 kez okundu.

Bu hemen herkesin başına gelmiş olabilir, komik, çekici, cömert, yakışıklı kısaca harika bir adam ile tanışır birlikte haftalar geçirir, şık restoranlarda yemekler, deniz kenarında yürüyüşler, sinemalar, konsere gitmeler… Ancak birkaç ay geçtikten sonra içten içe telaşlanmaya başlarsınız. Çünkü hayatınızın aşkı olduğunu düşündüğünüz o adam sizi halen kız arkadaşı olarak tanımlandırmamış, arkadaş ya da ailesi ile tanıştırmamış ve mümkün olduğunca kişisel hayatından sizi uzak tutmuştur. Bunun nedeni yalnızca aptal olması da olabilir fakat genel itibari ile bu davranışının altında yatan sebep karşımıza bağlanma korkusu olarak çıkar.

Bağlanma fobisi sanıldığından çok daha fazla insanın hayatını etkisi altına alan bir korkudur. Kendine güveni tam olan kişilerin bile bağlanma korkusu olabilir ancak bazı kişiler bağlanmadan o denli korkar ki kimse ile gerçek bir bağ kuramazlar. Bu kişi gerçekten aşık olduğu kişi de olsa durum kolay kolay değişmez.

Ancak bu hikâye sizin gözünüzü korkutmasın! Bağlanma fobisi de diğer pek çok şey gibi üstesinden gelinebilir bir durumdur. İster beraber olduğunuz kişi ister siz bağlanma korkusu yaşayın bunun bir çözümü daima vardır.

Peki, nedir bu bağlanma fobisi?

Yaşantınıza giren kişiye söz verirken veya kendinizi adamaya başlarken yaşadığınız kaygı şayet hafif orandaysa bu olması gereken ve oldukça normal bir duygudur. Bu durumda bilinçli olmak ise önem taşır. Bu durum duygusal olgunluk olarak adlandırılmaktadır. Kuşkusuz ki hareket etmeden önce düşünmek yaşamda daha doğru ve iyi kararlar almamıza yardımcı olmaktadır.

Bağlanma fobisi ise bu endişe duygusunun çok daha fazla olduğu duruma verilen isimdir. Şayet siz bağlanma korkusu yaşıyorsanız bu duyguyu anlayarak isimlendirmeniz oldukça zor olacaktır. Bağlanma korkusu bulunan kişinin korku duyduğu birçok konu vardır. Arkadaşlarının ve ailelerinin ilişkiye onay vermemesi, sevgilisi olmaması halinde eskisi gibi popüler olmayacağı olasılığı ve ilişkiden sıkılabilme olasılıkları düşünülebileceklerden bir kısmıdır.

İnsanlar neden bağlanma korkusu yaşar?

İlgi duyduğunuz birine bağlanarak kendinizi adamak aslında iyi bir durumdur ancak aynı zamanda da kuşkusuz ki oldukça büyük bir karardır. Ayrıca insanların yaşları ilerledikçe bağlanma fobisine yakalanma olasılıkları da o denli artış gösterir. Çünkü yaşam içerisinde daha önce bağlandığımız kişiler ile yürümemiş, sorunlu ilişkiler yaşayabiliriz. Daha genç yaşlarda ise bu tarz deneyimler yaşamayız ve bu sebeple de hata yapmak bizi korkutmaz. Fakat bir kez ayrılık acısını, yası, hata yapmanın vermiş olduğu pişmanlık ve suçluluk duygusunu yaşadıktan sonra bir kez daha aynı riske girmeden önce daha çok düşünmeyi tercih ederiz.

Bağlanma fobisinin nedenleri

Bağlanma fobisinin nedenlerinden ilki ve en önemlisi acı duygusundan kaçmaktır. Geçmiş ilişkilerinizde kalbiniz kırıldı mı? Şayet böyle bir şey olduysa yeni ilişkinizde çok daha ihtiyatlı yaklaşırsınız.

İkinci neden ise özgürlüğünüzden feragat etmek istememenizdir. Bu ilk duyduğunuzda size bencilce görünebilir fakat inanların bazıları birine bağlı olmak keyif almaz. Özgürlük duygusu onlar adına diledikleri zaman dışarı çıkmak, istedikleri kişiyle beraber olmak ya da istedikleri yere gitmek anlamına gelmektedir.

Son sebep ise sorumluluk almaktan kaçınmaktır. Bu ikinci nedene benzer bir nedendir ancak genel itibariyle işin içerisine evlilik ve çocuk gibi olguların girdiği zaman ortaya çıkmaktadır.

Bağlanma fobisi olup olmadığını anlamanın yolları

Bağlanma fobisi bulunan insanların birçoğu birine bağlanmanın onlara klostrofobik hissettirdiklerini belirtir. Bu sebeple siz yaşantınızdaki kişide gerginlik ya da panik gibi semptomların olup olmadığını gözlemleyin. Şayet birinin bağlanma fobisi olup olmadığını tespit etmeye çalışıyorsanız ona ilişki ile ilgili konu açın. Konuyu farklı platformlara çekiyor, geriliyor, lafı ağzında geveliyor ya da konuyu şakaya vurmaya çalışıyorsa kesinlikle bu kişide bağlanma fobisi bulunduğunu düşünebilirsiniz.

Hoşlandığınız kişinin farklı konularda da farklı tip bağlılıklardan kaçıp kaçmadığına bakın. Örneğin, gelecek ile ilgili planlar yapıyor mu veya randevularına vaktinde geliyor mu? Şayet bunları yapmıyorsa büyük ihtimalle bağlanma fobisi bulunuyordur.

Bağlanma fobisi ile baş etmek

Kendinizin ya da karşınızdaki kişinin bağlanma fobisi ile baş etmek adına yapmanız gereken ilk şey kuşkusuz ki mantıklı düşünmek ya da düşünmesini sağlamaktır.

Bize ilişkilerimiz ile ilgili doğru karar vermemizi sağlayan yön verici durumlar bulunmaktadır. Bunlar aklımız, içgüdülerimiz, cinsel çekim, kararlılığımız ve gücümüz ve kuşkusuz ki kalbimizdir.

Bağlanma korkusu bulunan kişiler ilişki ile ilgili kararlarını genel olarak cinsel çekim ve kalpleri ile almaya çalışırlar. Cinsel gereksinimleri onlara birisine bağlanmaktan, kalpleri ise acıdan kaçınmak adına birine bağlanmamaları gerektiğini söyler.

Oysa bir ilişki ile ilgili karar vermenin en doğru yolu aklınızı yani mantığınızı kullanmaktır. Bu hiç romantik görünmüyor olabilir fakat bağlanma fobiniz bulunuyorsa mantıklı düşünme korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır.

Şayet hoşlandığınız birinin bağlanma fobisi olduğunu düşünüyorsunuz onu daha akılcı düşünmesi için yönlendirmeye çalışın. Ancak unutmayın ki korkusunu yenmek adına gönüllü olamayan birisine yardım etmek epey zor olacaktır.

Aslında bu korkunun üstesinden gelmeniz çok da zor değil. Çünkü doğru kişi ile tanıştığınızda onun bu korkusu ile kendi kendine baş edebileceğinden eminiz!


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git