İlk Gün

İlk Gün
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.972 kez okundu.

Evliliklerinin ilk gününde kadın ve kocası kapıyı kimseye açmamaya karar verip anlaştılar. İlk olarak o gün damadın anne ve babası evli çiftleri görmeye geldi, kapının hemen ardındaydılar.
Ne yapacaklarını onlarda şaşırmışlardı. Ama bir söz vermişlerdi.

Kadın ve kocası birbirlerine baktılar, adam kapıyı açmak istedi ama eşi ile yaptığı anlaşma gereği kapıyı açmadı, böylece anne babası daha fazla beklemeyip gittiler.

Belki biraz canları sıkıldı. ama daha ilk günden bu anlaşmayı bozarlarsa evliliğin sonu nasıl gelirdi bunu düşündüler.
Kararlarını uyguladılar.

Aynı gün içerisinde bir süre sonra, gelinin ailesi geldi. Eşler anlaşmaya rağmen birbirlerine baktılar. Kızlar biraz daha duygusaldır, anlaşma vardı ama ailesiydi. Onları kapıdan nasıl geri çevirirdi.

Düşündü taşındı bir süre ve Gelin gözyaşları içerisinde, bunu yapamam diye fısıldayıp kapıyı açtı.

Açtı ama yinede içinde bir tereddüt yok değildi.

Eşi hiçbir şey söylemedi. Kendisi açmamıştı, ama eşi açmıştı.

Kızsamı kızmasa mı bilemedi. Ama sonuç olarak kapıyı eşi açmıştır. Yine de birşey demedi, diyemedi.

Yıllar sonra 4 oğlan çocuğunun ardından 5. olarak kız çocukları dünyaya geldi. Çocuk sayıları artmıştı, huzurları hiç bozulmamıştı.

Baba yeni doğan kız çocuğu için büyük bir kutlama yapmayı planladı ve tüm tanıdıklarını davet etti. Davet etmesine etti ama kocasının kafası oldukça karmaşıktı. Neden 4 erkek çocuğa bunu yapmadı da kız çocuğuna yaptı diye, düşündü kendi kendine yinede bir cevap bulamadı. Tabi bunu eşine sormak istedi.

Sonra o gece eşi kocasına diğer dört çocuğa böyle bir kutlama yapmadığı halde neden bu sefer böylesine bir kutlama yapmak istediğini sordu. Sordu ama hiç ummadığı ve aklından bile geçmeyen bir cevap ile karşılaştı.

Eşi basit bir yanıt verdi; çünkü yalnızca kızım bana kapıyı açacak.

Kız çocukları her zaman çok özeldir.?

Cahiliye devrinde kız çocukları diri diri gömülürken, aslında kız çocuklarının ne kadar vefakar ve fedakar olduğunu anlatan bir örnekti. Söz vermesine rağmen ailesini yinede kırmayarak onları kapıyı açmanın sonucu.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git