İnsanlar Birbirine Dokunduğunda Niçin Elektrik Çarpar?

İnsanlar Birbirine Dokunduğunda Niçin Elektrik Çarpar?
6 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.083 kez okundu.

Daha önce herhangi birine dokunduktan sonra küçük bir miktar elektrik ile çarpıldınız mı? Bunun niçin olduğunu biliyor musunuz? Bu durumun bilimsel bir açıklaması bulunuyor ve statik elektrik ile ilgili: bunun niçin ve nasıl meydana geldiğiniz öğrenmek için okumaya devam edin.

Statik elektrik, bir nesnenin üzerinde pozitif ve negatif elektrik yükünün birikmesidir. İnsan bedeni ise harika bir elektrik iletkenidir. Kimi zaman cildimizde küçük miktarlarda elektrik yükü birikir ve cildin, pamuk, yün, cilt, polyester, alüminyum, sentetik malzeme gibi belirli şeyler ile teması sonucunda oluşmaya başlarlar. Bu malzemeler, bedenimizde statik elektrik birikmesine neden olur ve birine dokunduğumuzda mini bir şok hissetmemizin ana nedenleridir.

Serbest elektronlar, bir atoma ulaşmak için bir yol bulmaya çalışırken, bu deneyim meydana gelir. Birisine dokunduğunuzda, bedeninizdeki elektrik boş yeri olan atomlara doğru akar ve bu sayede nötr duruma gelirler. 1 mA birimden daha küçük olduklarından ötürü, bu elektriksel boşalmalar genellikle fark edilmez ancak kimi zamanlarda hissedilecek kadar güçlü olabiliyorlar. Eğer birilerine dokunduğunuzda sürekli olarak elektrik çarpıyorsa, kendinizi topraklamak için yalın ayak olarak toprakta yürüyün. Bir ağaca sarılmak veya sıcak su kaynaklarından faydalanmak da yardımcı olabilir. Suyun içindeki demir, sülfür veya manganez gibi mineraller bedeninizdeki elektrik dengesini düzenleyecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git