İş Hayatında Başarılı Olmanın Altın Kuralları

İş Hayatında Başarılı Olmanın Altın Kuralları
26 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 691 kez okundu.

İş yaşamında kadın egemenliğinin sağlanması, hiç değilse kadın erkek sayılarının dengelenmesi iş dünyası için önemli bir konudur. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar arasında genel başarı ile beraber kadınların kariyerlerini en iyi şekilde sürdürmeleri de gelirken, özelikle de pozitif ayrımcılığın olması gereken böylesi bir süreç içerisinde kadınların da bir takım disiplinlere ve kurallara sahip olmaları şarttır.

İş hayatında kadın katılım sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de önemli bir konudur. Bugüne kadar ataerkil dinamiklere sahip olan ve son yıllarda bir miktar değişme gösteren iş yaşamının kadınlara daha çok yer vermesi önemli bir detaydır. Kadınlar da kariyerlerini ilerletmek ve çok daha iyi bir iş hayatına sahip olmak noktasında bazı hususlara dikkat ederler. Üretmeyi seven, yönetimsel faaliyetlerde bulunan kadınlar iş hayatını da güzelleştirirlerken, aşağıda belirtilen noktalar ise harika bir iş hayatı için kadınların dikkat etmesi gereken kuralları kapsamaktadır;

Kadınların İş Hayatı için Önemli Öğütler

– Sosyal çevrenin genişletilmesinin önemi; İş hayatında hem mutlu olmak, hem de başarılı olmak temelde iyi ilişkiler ile yoğrulur. Çünkü genel olarak incelendiği zaman insanların birbirleri ile çalışırlarken aynı zamanda birbirlerinden de hoşlanmaları, birbirilerine yakınlık duymaları gerektiği görülür. Bu nedenle de ikili ilişkilerin gücü, sosyalliğin önemi dikkat çeker. Hele ki kadınların iş hayatındaki başarıları için ha sosyal, daha etkileşimli bir çevre gerekmektedir. Buradan hareketle de hem iş arkadaşları ile diyaloğun önemi anlaşılabilir, hem de daha ferah ve daha güzel bir ortam kurulabilir.

– Kişisel gelişimin önemi; İş hayatı kendi içinde çok sert dinamiklere de sahiptir. Bu dinamikler kadınları daha da öz gelişime yönlendirir. Çünkü daha çok üst kısımlara tırmanma ve pozisyon atlama hedefi ile ortaya çıkan, zamanla ise kariyerin belkemiği olarak görülen kişisel gelişim unsurları doğru bir iş yaşamı için dikkat çeken bir noktadır. İşte bu ve benzer nedenlerden dolayı da kadınların muhakkak ki kişisel gelişimlerini sürdürmeleri, en güzel ve en özel anları yaşamaları noktasındaki gelişmişliğin verdiği kaliteyi teneffüs etmeleri şarttır. Beden dili olsun, hitabet olsun, doğrudan sektöre yönelik bilgi birikimi olsun ya da benzer konularda kadınların kişisel gelişiminin her daim artarak sağlanması önem taşır.

– Gereken bilgisayar programlarına hakim olmanın önemi; Ülkemizde ve dünyada ofis programları denildiği zaman akla gelen yazılımlar bellidir. En temel bilgisayar programlarını bilmek çoğu yerde kadınlar için işe yararken, aynı zamanda farklı tipte ve değişik sektörlere özgü olarak tasarlanan uygulama ve programlar da kadınlar tarafından öğrenilmelidir. Ancak bu sayede tam ve doğru bir uygulama alanı sağlanabilir. Başlangıç seviyesindeki programlardan uzmanlık gerektiren yazılımlara kadar her bir detay bu anlamda öne çıkar. En iyi, en popüler yazılımların bilinmesi, sektöre göre hareket edilmesi de burada öne çıkar. Kadınlar çalışacakları iş yerinin ihtiyaç duyduğu pozisyonları gereği de kullanmaları gereken bütün programlara hakim olmalıdırlar.

– Vücudun ve zihnin dinlendirilmesinin önemi; Herkes bilir ki kaliteli bir çalışma zamanı için dinç ve uyanık bir zihin gerekir. Bu tarz bir kafa yapısı için de dinlenmenin önemi büyüktür. Stressiz, sıkıntısız bir biçimde en canlı şekilde bir zihin ile karar vermek, harekete geçmek dikkat çekerken, en çok da tatil zamanlarında yapılan dinlenceler ve eğlenceler burada öne çıkar. Hem evde, hem iş yerinde tam kapasite ile çalışılabilmesi ve hayatın eğlenceli şekilde sürdürülmesi dinlenme ile doğrudan ilgilidir.

– Okumak ve öğrenmenin önemi; İş hayatında başarılı olmak yalnızca o alana ait teknik bilgilerin bilinmesi ile değil, çoğu zaman farklı konularda özgün ve değişik düşünebilme yetisi ile mümkün olur. Bu nedenle de okumak, öğrenmek kadınlara iş hayatları için fazlası ile değer katar. Her kadın için okumanın, öğrenmenin kişisel hayatın yanı sıra iş yaşamanın faydası olduğu da açıktır. Farklı açılardan bakmayı öğrenmek, aykırı ve sıra dışı düşünmek gibi çok çeşitli unsurlar işte burada öne çıkar.

Şimdi siz de iş hayatınızda başarılı olmak için bu 5 unsura dikkat edebilir, bu noktalardan bakılarak daha hayata hazır, daha güçlü bireylere dönüşmüş şekilde kendinizi gösterebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git