İş Stresinden Kurtulmak için 5 Yöntem

İş Stresinden Kurtulmak için 5 Yöntem
26 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 812 kez okundu.

Herkes bilir ki çağımızın en sıkıntılı durumları arasında strese ve gerginliğe sahip olmak, bunlar kaynaklı yaşanan problemlerle de hastalıkların oluşması sayılabilir. İşte bu noktada da birçok önlemin alınması, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam için harekete geçilmesi gereklidir. Söz konusu önlemler arasında bilhassa da iş stresini yenmeye yönelik bir takım detaylar kendini gösterir. Örneğin kişilerin iş yerlerinde yaşadıkları sıkıntılardan kurtulmalarının sağlanması, hele ki çalışan kadınların tüm bu sorunlardan bir şekilde kurtulmalarının gerekliliği dikkat çeker.

Pek çok çalışan kadın için hem evde, hem de iş yerinde çeşitli işlerin hem zaman kısıtlarına karşın, hem de bir takım zorluklara karşın yapıldığı görülebilir. Yani kadınlar bir anda birden fazla sorun ile boğuşurlar. Bu sorunlar içinde iş yaşamında sahip olunan stres de gelirken, stresten uzak kalmak ve daha iyi bir hayat profiline sahip olmak gereklidir. Tam da bu noktada birbirinden güzel, birbirinden işe yarar 5 ana yöntem ön plana çıkmaktadır. İşte o yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

Kadınları İş Stresinden Kurtarmanın 5 Yolu

Eve iş getirmemek çok eski ve kült bir tavsiye olsa da, artık herkes bu tavsiyeyi bildiği için etki değeri de düşük gelmektedir. Bunun yerine daha sonuç odaklı, daha gerçekçi bir takım yöntemlere göz atılabilir. İşte o yöntemler de şu şekilde sıralanabilir;

– Sakinleştirici müzikler dinlenebilir; Müzik insan vücudu için önemli bir etkendir. Bu nedenle de bir takım sakinleştirici müzikler ile harika bir dinlenme zamanı geçirilebilir. Özellikle de kadınların yorgun ve yoğun geçen günün ardından 15 ila 30 dakika kadar sakinleştirici müzikler dinlemeleri, bununla beraber akşamları da dinlenme amacı ile söz konusu müziklerden istifade etmeleri iş stresini uzaklaştırmaktadır. Sadece evde değil, aynı zamanda iş yerinde ya da stres yaşanan herhangi bir yerde de kulaklık yardımı ile olsun, farklı şekillerde olsun bu müzikler dinlenebilir. Bu şekilde doğal olarak stres de kalmayacaktır.

– Kokulu mumlar çare olabilir; İş stresinden kaçınmanın en önemli yöntemlerinden birisi de psikolojik olarak kadınları memnun eden mum kokularıdır. Bu kokular sayesinde sinir sistemi de rahatlarken stres azalır ve kadın da kendini çok iyi hisseder. Özellikle de bu amaca uygun tasarlanıp satılan mumlar pek çok kadın için ev dekorasyonunda ve eve değişik bir atmosfer sağlanması noktasında da değerlendirilir. Kokulu mumlar ne sinir, ne de iş stresi bırakmayacaktır. Hatta kimi ofislerde genel manada stresin sonlandırılması için bu tarz mumlardan faydalanılmak istenir ve yöneticiler de ofislere kokulu mum koyma fikrini gerçeğe dönüştürmektedir.

– Öğle yürüyüşleri stresi azaltır; Yürüyüş yapmak sağlık açısından faydalı olduğu gibi, psikolojik olarak da kesinlikle çok yararlıdır. Çünkü yürüyen ve bu şekilde dinlenen kadınlar stresten de uzak kalırlar. En güzel ve en iyi etkiler kısa yürüyüşlerin ardından alınır. Öğle aralarında da işe ara verilip bir miktar toksin ile beraber stres atmak da herkese iyi gelecektir. Kadınlar da işlerine yürüyüşün ardından daha da iyi bir şekilde konsantre olabilirler. Bu nedenle de öğle yürüyüşleri oldukça önemlidir.

– Küçük mutluluklar stresi azaltır; Her ne kadar biraz Polyannacılık gibi gözükse de küçük mutluluklardan yararlanan, ufak detaylarda tat bulan kimselerin daha stressiz ve daha hoş bir iş hayatına sahip oldukları görülebilir. Hayatın içindeki büyük hedeflerden ve amaçlardan ziyade daha naif, daha mütevazi bir takım hedefler doğrultusunda başarılı hissetmek için tüm bu mutluluklar ortaya çıkar. Kimi kadınlar işe sahip oldukları için, kimileri daha iyi kazandıkları için, kimileri ise daha farklı tatlar aldıkları için iş stresine engel olabilmektedirler.

– Evinizde olmanın tadına varın; Son madde, belki de en kolay elde edilebilen mutluluk unsurlarını içinde barındırır. Evde olmak, bunun tadını çıkarmak, küvette sıcacık suyla dinlenmek, bir şeyler içip gevşemek, müzik dinlemek, rahat hissetmek gibi bazı konular iş stresini doğrudan ortadan kaldırır. Bu nedenle de evde olmanın, akşam eve dönmenin kıymeti bilinmelidir. Özellikle de eşine, çocuklarına sarılabilmenin verdiği hazla annelerin iş hayatında daha az stres yaşadıkları görülebilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git