Islak Saç İle Uyumanın Neden Olduğu 5 Hastalık

Islak Saç İle Uyumanın Neden Olduğu 5 Hastalık
12 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.411 kez okundu.

Islak saç ile uyumak kötü müdür? Annelerimiz her zaman ıslak veya nemli saçlar ile uyumanın kötü olduğunu çünkü soğuk algınlığı veya zatürreye neden olabileceğini söylemiştir. Peki, bu doğru mu?

Aslında bu doğru değil ancak duş aldıktan hemen sonra veya saçlarınızı kurutmadan yatmak her şekilde kötü bir karardır. Neden mi? Bugün sizlerle paylaşacağımız şey de bunun yanıtıdır.

İlk olarak saçınızın uzun süre nemli kalması, saç derinizde rahatsız edici bir kaşıntıya neden olur. Bu aynı zamanda gözeneklerinize de zarar verir ve saç derinizde daha önceden bulunan bir rahatsızlığınız varsa, bu rahatsızlığın şiddetlenmesine neden olur.

Bu yüzden nemli saçlarınızı havlu ile sardığınızda, havlunun başınızda çok uzun süre kalmaması önerilmektedir.

Nemli veya ıslak saç ile yatmanın neden olabileceği diğer rahatsızlıklar şu şekildedir:

  1. Baş Ağrısı

Islak saç ile uyumak her zaman şiddetli baş ağrılarına neden olacaktır. Bunun sebebi siz uyurken vücut ısınızın yükselmesidir. Bedeniniz daha sıcak olduğunda başınıza sarmış olduğunuz havluda toplanan nem, ısı farkından dolayı baş ağrısına neden olabilir.

  1. Saç Kırıkları

Islak saçlar daha kolay kırılma eğilimindedir. Eğer ıslak saçlarınızla yatmaya karar verdiyseniz, çok fazla saçınızın kırılacağından emin olabilirsiniz. Bu yüzden ıslak veya nemli saç ile uyumak hiçbir zaman mantıklı bir karar değildir.

  1. Enfeksiyonlar

Yastıklar teri, ölü hücreleri ve vücut yağlarını emdiğinden ötürü bakteriler için ideal yerlerdir. Islak saçlarınız yastığınızı ıslatır ve daha fazla nem oluşmasına neden olur. Bu sayede bakterilerin üremesi için de harika bir ortam hazırlanır.

  1. Kaşıntı

Islak saç ile uyumak, saç derinizde oluşan nem nedeniyle farklı türlerdeki kaşıntı sorunlarına neden olur.

  1. Kas Ağrıları

Ani ısı değişimleri sadece kas ağrılarına neden olmaz aynı zamanda ciddi kramplara ve hatta yüz felçlerine dahi neden olabilir. Bunun nihayetinde tüm bedeniniz felç geçirebilir ve hatta hayatınızı kaybedebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git