İstediğiniz Yerde Tohumdan Limon Ağacı Nasıl Büyütülür?

İstediğiniz Yerde Tohumdan Limon Ağacı Nasıl Büyütülür?
26 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.134 kez okundu.

Bu harika tropik meyvenin sağlığımız için sayısız faydası vardır ve bedeninizdeki asit miktarını azaltmaya yardımcı olacak dünya üzerindeki en alkalin gıdalardan birisidir. Limon, misket limonu ve turunçgiller arasında kabul edilen bir meyvedir. Bu meyve Avrupa’ya ilk olarak Araplar tarafından getirildi ve 15. yüzyılda meyve, Kristof Kolomb tarafından Amerika’ya götürüldü. Birkaç yüzyıl sonra, C vitamini eksikliğinden ötürü meydana gelen iskorbüt hastalığı hastalığından korunmak için Kaliforniyalı altın madencileri tarafından her gün tüketiliyordu.

Limon, yüksek miktarda C vitamini içermesi ile bilinmektedir ancak genel sağlığımıza olumlu katkıda bulunacak daha birçok maddeye de sahiptir.

Limon Yemenin Faydaları

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
  • Limonoidlerin varlığı sayesinde kanser riskini azaltır
  • Depresyon için harika bir çözümdür ve moralinizi yükseltir
  • Romatizmal eklem iltihabını önler
  • Kilo vermenize yardımcı olur
  • Karaciğerinizi destekler ve bedeninizi toksinlerden arındırır
  • Enerji seviyenizi arttırır

Çok sağlıklı olmasına rağmen kimse her gün birden fazla limon yemek istemez. Bu yüzden, meyvenin kendisini yemişsiniz gibi aynı faydaları sağlayan limon suyunu içmek giderek daha da popüler bir hal almaktadır. Limon, bedeniniz susuz kalmasını engeller, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kilo vermek için ucuz ve etkili bir yöntemdir. Her gün limon suyu içmeye başladıktan sonra kesinlikle kahveyi unutacaksınız çünkü bu içecek kısa süreli bir enerji patlamasından çok daha fazlasını size sunacaktır.

Organik limon tükettiğinizden emin olmanız için limon ağacınızı evinizde yetiştirmenizi öneriyoruz. Göründüğü kadar zor değildir, ağaç hem iç hem de dış mekanlarda yetiştirilebilinir ve güneş alan alanlarda iyice boy atar. Meyvelerin hızlı büyümesini sağlamak için kökün bir kısmının kesilmesi gerekir. Dünyanın her yerinde yetişebilen bu ağaçlardan meyve almak biraz zaman alabilir. Ancak bir tohumdan kendi ağacınızı yetiştirmenin keyfi bir başkadır.

Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

İlk olarak, organik bir limona ihtiyacınız var. Diğer tür limonların tohumları çimlenmediği için organik olması çok önemlidir. Turunçgiller en iyi turba, perlit, vermikülit ve organik gübre kombinasyonuyla yetişirler. Toprağın çok sıkışık olmadığından ve suyu iyice emebileceğinden emin olun. Eğer çok sıkışık olursa, toprağın içindeki hava miktarını arttırmak için toprağa bir çubuk yardımıyla delikler açabilirsiniz. Nemi daha iyi tutacağından küçük bir saksı ile başlayın. 8 santimlik bir saksı ile başlayıp, birkaç yıl geçtikten sonra 10-12 santimlik saksılara geçebilirsiniz. Ağacınız büyümeye başladıkça, daha büyük saksılara ihtiyaç duyacaksınızdır. Drenaj delikleri olan ahşap, çömlek veya plastik karışımından yapılmış saksı kullanmanızı öneriyoruz. Her ne kadar çömlek cazip de olsa, plastik saksılardan çok daha ağırdır ve taşımayı zorlaştırabilir. Limon ağaçları ışığı sever ve günde 10-14 saat ışık ister. İç mekanlarda güneş alan noktalara yerleştirin veya 40 watt enerji yayan bir floresanı bitkinin tam üzerine yerleştirin. Oldukça ucuzdurlar ve ağacınızı tatmin edeceklerdir.

Nem

Toprak, eşit derecede nemli olmalıdır yoksa ağacınız büyümeyecektir. Turunçgiller arada sırada sulanmaktansa, sürekli olarak sulanmayı beklerler. Toprak kuru olduğunda sulayın, eğer yapraklar sararmaya başladıysa, bitkinize fazla su verdiğiniz anlamına gelir. Eğer suladıktan sonra canlanıyorlarsa, sulamak için çok uzun süre beklediğiniz anlamına gelir. Genel olarak haftada bir veya iki sefer yeterli olacaktır ancak su miktarını mevsimlere göre ayarlamanız gerekmektedir.

Limon Ağacı Tohumu Nasıl Filizlendirilir?

Toprağı bir kaba koyun ve ardından tamamen nemlenene kadar sulayın ve sonra toprağı saksıya yerleştirin. Şimdi limonunuzu ortadan kesin ve en büyük tohumu bulun ve ardından filizlenmesi için bunu toprağa ekin. Kurumasına izin vermeyin çünkü tohumların filizlenmesi için sürekli olarak nemli kalmaları gerekmektedir. Toprak nemli iken tohumu, toprağın birkaç santim altına yerleştirin ve üzerini kapatın. Toprağı sulayın ve nemli ve sıcak kalması için hava geçiren bir plastik ile saksıyı sarmalayın. Saksıyı sıcak bir yerde tutun ve birkaç gün boyunca gözlemleyin. Çok kuru veya çok nemli olmamasına dikkat edin çünkü ısı, tohumun çürümesine neden olabilir. Nem ve ısı açısından iyi bir denge yakalamanız gerekiyor. İki hafta sonra, tohum topraktan filizlenmelidir. Bu noktada saksıyı sarmaladığınız plastiği çıkartın ve bol güneşli bir bölgeye veya hazırladığınız floresan ışığının altına yerleştirin.

Limon Ağacı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İşleri tamamladıktan sonra arkanıza yaslanan ve ağacı yetiştirmenin keyfini yaşayın. Ağacınızın daha güçlü ve hızlı büyümesi için aşağıdaki ipuçlarını da aklınızdan çıkarmayın.

Sulamanın yanı sıra, ağacın büyümesi için bazı besinlere ihtiyaç vardır. Birkaç yaprak verdikten sonra organik gübreler ile toprağı beslediğinizden emin olun. Gübreleme, senede bir veya iki sefer yapılmalıdır. Ağacın gövdesinin yanında küçük bir delik açın ve gübreyi buraya yerleştirdikten sonra iyice sulayın. Eğer yeteri besini alıp, almadığından emin değilseniz, az gübre kullanmanız ve sonuçları görmek için beklemeniz ağacınız açısından en iyisi olacaktır.

Toprak, özellikle yeni dallanan ağaçlarda sürekli olarak nemli tutulmalıdır. Ancak bu, toprağı suya boğmanız gerektiği anlamına gelmiyor, bu yüzden saksınızda drenaj sistemi bulunmalıdır. Birçok insan ağacınız ile konuşmanın ve onu sevmenin, ağacı daha hızlı büyüttüğü yönünde olumlu geri bildirimler göndermektedir. Ağacınızla zaman geçirmek aynı zamanda onda olacak herhangi bir sorunu kolayca fark etmenize de yardımcı olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git