Kaçınmanız Gereken 10 Tehlikeli Uyku Alışkanlığı

Kaçınmanız Gereken 10 Tehlikeli Uyku Alışkanlığı
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.479 kez okundu.

Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız, gecenin köründe aniden uyanıyorsanız veya yorgun bir şekilde yataktan kalkıyorsanız, bu durum, bazı tehlikeli uyku alışkanlıklarınız olduğu anlamına gelebilir. Bu alışkanlıklarınız yüzünden zor uykuya dalıyor ve düzgün bir gece uykusu çekemiyor olabilirsiniz. Eğer iyi bir uyku çekmek ve sağlığınızı korumak istiyorsanız, işte kaçınmanız gereken 10 tehlikeli uyku alışkanlığı.

  1. Yatmadan Bir Saat Önce Sıvı Tüketmeyin

Uyku düzeniniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacağından ve tuvalete daha sık gitmek zorunda kalacağınızdan ötürü yatmadan bir saat öncesinde her türlü sıvı alımından kaçınmanız gerekiyor. Dahası, uyumamanıza neden olacak kafein maddesini içerdiğinden ötürü yatmadan dört saat öncesinde kahve de tüketmemelisiniz.

  1. Öğleden Sonra Şekerleme Yapmayın

Uyku düzenini mahvedeceğinden ve uykuya dalmakta zorluk çekeceğinizden ötürü bu kesinlikle kötü alışkanlıklardan birisidir.

  1. Elektronik Cihazları Uzak Tutun

Televizyon, bilgisayar ve cep telefonu dahil olmak üzere elektronik cihazları yatak odanızdan çıkarmanız gerekiyor. Sağlığınız için zararlı olmalarının yanı sıra ekranlarından çıkan ışık beynin uykuya dalmasını engellemektedir. Aynı şekilde yatmadan önce kitap okumaktan da kaçınmalısınız.

  1. Düşük Kaliteli Yataklarda Uyumayın

Kaliteli bir yatak ve yastık, düzgün bir uyku için çok önemli olduklarından ötürü iyi kaliteli yataklarda uyumanız gerekiyor. Bu şekilde daha iyi bir gece uykusu çekecek ve enerji dolu uyanacaksınızdır.

  1. Yatmadan 2 Saat Önce Bir Şey Yemeyin

Bir şeyler yediğinizde, yediklerinizi sindirmek için belirli bir süreye ihtiyacınız olur. Bu yüzden eğer dolu bir karın ile uzanırsanız, sindirim süreci bedeninizi uyanık tutacağından ötürü hızlı bir şekilde uykuya dalamazsınız.

  1. Yatmadan Önce Egzersiz Yapmaktan Kaçının

Egzersiz, bedeninizdeki adrenalin miktarını ve kalp atışlarınızı arttırdığı için yatmadan 3 saat öncesinde egzersiz yapmamanız gerekiyor. Dahası, egzersiz yaptığınızda vücut ısınız yükselir ve bu yüzden uykuya dalmak daha uzun sürer.

  1. Ayaklarınız Soğukken Yatmayın

Daha kolay ve hızlı bir şekilde uykuya dalmak için yatmadan önce ayaklarınızı ısıtın.

  1. Yatma Düzeninizi Oluşturun

Belirli bir yatma düzeninizin olmaması da kötü bir alışkanlıktır. Dişlerinizi fırçalamak, yüzünüzü yıkamak ve sonra da yatağı girmek gibi bir yatma düzeni oluşturun.

  1. Belirli Uyku Pozisyonlarından Kaçının

Uyurken soruna neden olabilecek ve sağlığınızı etkileyebilecek bazı uyku pozisyonları vardır. Bu yüzden her zaman bedeninizin sol tarafında uyuyacak şekilde yatmanız önerilmektedir.

  1. Parlak Rakamlı Bir Çalar Saat Kullanmayın

Her zaman parlak olmayan rakamlara sahip bir çalar saat kullanın. Parlak rakamlı çalar saatler beyninizi uyaracak ve uyku düzeninize olumsuz bir şekilde etki edecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git