Kahve İçmenin Sağlımıza Faydaları

Kahve İçmenin Sağlımıza Faydaları
4 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.552 kez okundu.

Bu lezzetli ve değerli içecek olmasaydı ve sabahları uyanmak için onu içmeseydik ne olurdu? Ne hakkında konuştuğumuzu tahmin etmişsinizdir, kahve! Her ne kadar milyonlarca insan bayılsa bile, diğerleri kahvenin etkilerinden pek hoşlanmaz. Daha da kötüsü ise, bazı insanlar kahvenin sağlığımız için faydadan çok zararlı olduğunu savunurlar.

Kahve, bazı uyuşturucular kadar bağımlılık yapıcı güçlü bir madde olan kafein açısından oldukça zengindir. Dünya nüfusunun dörtte biri kahveye bağımlıdır ve dünya nüfusunun %64’ü her gün en az bir bardak kahve tüketmektedir. Çoğu insan kahvenin endişelenecek bir şey olduğunu düşünmez ancak sağlığımız için oldukça zararlıdır.

Diğer yemekler ve içeceklerde olduğu gibi kahvenin de faydalı olması için makul miktarda tüketilmesi gerekir. Eğer bir üniversitenin final döneminde okulları ziyarek ederseniz, neden bahsettiğimizi anlayabilirsiniz. Aşırı kahve tüketimi, sağlığımız üzerinde ciddi sorunlara neden olabilecek tehlikeli bir alışkanlıktır. Ancak eğer makul miktarda tadını çıkartırsanız, kahve oldukça faydalıdır ve aşağıdaki sağlık sorunlarına karşı yardımcı olur:

Karaciğer Sirozu

Karaciğer sirozu ölümcül olabilecek büyük bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalara göre günde bir veya iki bardak kahve içmek, bu hastalığın riskini %44 azaltmaktadır ancak olası sorunlardan kaçınmak için bu miktarı aşmamalısınız.

Şeker Hastalığı

Her ne kadar geçmişte, kafeinin şeker hastalığına neden olduğu düşünülse bile bazı araştırmalar günlük düzenli olarak kahve içen insanların şeker hastalığına yakalanma riskinin çok daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.

Kalp Hastalıkları

Dünyadaki her insanın kalbi farklıdır ve kalp sağlığınız kesinlikle kafein ile bağıntılıdır. Her ne kadar bu bağlantı üzerinde yeterli araştırma olmasa bile dikkatli olmalı ve makul miktarlarda kahve tüketmelisiniz. Bir araştırma düzenli kahve tüketiminin kalp ve damar hastalıkları için oldukça faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Kanser

Kahvenin içinde kanser ve bedeninizdeki serbest radikaller ile savaşacak güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kahve (ve diğer tüm doğal gıdalar ve içecekler) eğer makul derecede tüketilirse, bir tedavi fırsatı yaratabilir.

Parkinson ve Alzheimer Hastalıkları

Parkinson ve Alzheimer hastalıkları, hafızanızı ve beyin fonksiyonlarınızı etkileyen beyin ile ilgili rahatsızlıklardır. Ancak araştırmalar makul miktarda kahve tüketiminin hafıza kaybını azalttığını ve hastalıklar ile ilgili belirtileri hafiflettiğini kanıtlamıştır.

Daha Fazla Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kafeinin kilo vermenize yardımcı olacak bir yağ yakıcı olduğunu biliyor muydunuz? Kafein metabolizmanızı önemli ölçüde hızlandırır ve bedenin daha çok yağ yakmasına neden olur. Ancak bunun için kahveyi sütsüz ve şekersiz olarak tüketmelisiniz aksi durumda kilo alabilirsiniz.

Beyin Fonksiyonlarınızı Geliştirir

Kahve, zihninizi dinlendirecek ve beyin performansınızı arttıracak enerjiyi sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre kahve özellikle uzun vadede beyin fonksiyonlarımızı geliştirebilir.

Ağrıları Dindirir

Kafein hissettiğiniz her türlü ağrıyı hafifletmeye yarayacak güçlü bir iltihaplanma karşıtı maddedir.

Adrenalin Salgınızı Arttırır

Kahve içmek adrenalin seviyelerinizi arttırır ve her türlü fiziksel aktivitedeki performansınızı geliştirir.

Sindirimi Rahatlatır

Her gün bir bardak kahve tüketmek sindirime ve bedendeki şekerin emilmesine yardımcı olurken, sindirim sistemi ile ilgili sorunlarınızı da tedavi eder.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git