Kan Lekeleri Olan Yumurtaları Yemek Sağlıklı mıdır?

Kan Lekeleri Olan Yumurtaları Yemek Sağlıklı mıdır?
14 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 2.525 kez okundu.

Bu soru gerçekten mide bulandırıcı olabilir ancak bilinmesi gereken bir sorudur. Bazı üyelerimizden şu gibi bildirimler alıyoruz, yumurtalarımızdaki küçük kırmızı şeyler kan mı? Bu yumurtaları yemek güvenli midir? Bu kırmızılıklar yumurtanın içine nasıl giriyor?

Bu yüzden, bazı üyelerimizin sahip olduğu endişelere bir son vermek için bu yazımızı kaleme aldık. İşte, yumurtanızdaki kan lekesi hakkında bilmeniz gerekenler.

Niçin Bir Kan Lekesi Var?

Evet, o kırmızılık gerçekten de bir kan lekesidir. Ancak bu yumurtanın bayat olduğu veya gerektiği gibi döllenmediği anlamına gelmez, bunun sebebi ise yumurta sarısının oluşumu sırasında tavuktaki bir kılcal damar sorunudur. Bunun birçok sebebi olabilir ve bunlar arasında kümesteki hayvanların beslenme şekilleri gibi etkenler vardır. Ancak bu durum kümesin sağlıksız olduğu veya ihmal edildiği anlamına gelmemektedir. Kısacası, kan lekeleri çirkin görünebilirler ancak oldukça olağandırlar.

Kan Lekeleri Ne Sıklıkla Görünür?

Aynı zamanda kan lekesine sahip bir yumurtaya rastlamak oldukça nadir bir durumdur. Tüm ticari yumurtalar özel bir yöntem ile taranır ve daha sonra piyasaya sürülür. Bu sayede olası bozuklukların önüne geçilmiş olunur. Çoğu kan lekeli yumurta bu süreç boyunca tespit edilir ve yok edilir ancak ender de olsa bazıları gözden kaçabilmektedir. Eğer kendi tavuklarınız varsa veya yumurtalarınızı çiftlikten alıyorsanız, zaman zaman bu gibi yumurtalara rastlamanız mümkündür.

Yumurtada Kan Lekesi Varsa Ne Yapılmalıdır?

Kan lekeleri, yumurtayı atmanız gerektiği anlamına gelmez. İlgili uzmanlar, bu yumurtaların güvenle tüketilebileceğini söylemektedir. Eğer bu kan lekeleri canınızı sıkarsa, bir bıçağın ucu ile bu lekeyi alabilir ve kahvaltınıza devam edebilirsiniz.

Genellikle yumurtanın sarısında bulunan bu minik lekeler döllenmiş bir yumurta anlamına gelmemektedir. Bunun yerine yumurtanın sarısının yüzeyine yakın bir yerde, anne tavuğun kılcal damarlarında bir sorun olduğunun göstergesidir.

Çoğu yumurta ile ilgili prosedürler, yumurtaları taramakta ve lekeli olanları ayırmaktadır. Ancak devasa tarayıcılarla bile, hepsini tespit etmek mümkün olmamaktadır.

Hem kimyasal hem de beslenme açısında kan lekelerine sahip yumurtaları tüketmek güvenlidir. Ancak yine de dilerseniz, bu lekeleri bıçağınızın ucu ile de alabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git