Kan Pıhtılarını ve İnmeyi Bir Hafta Önceden Engellemenin Yolları

Kan Pıhtılarını ve İnmeyi Bir Hafta Önceden Engellemenin Yolları
17 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.670 kez okundu.

Kan pıhtıları kanda oluşan jelimsi kütlelerdir ve aşırı kanama sonrasında koruma amaçlı meydana gelmektedirler. Etkilenen bölgede bir pıhtı oluşturmak için plasmanın içerisindeki proteinler ve trombositler bir sinerji içerisinde çalışırlar. Yara iyileştikten sonra bedenimiz genellikle kan pıhtısını çözer.

Pıhtılar genellikle sakatlık olmadığı durumlarda atardamarlarda ve toplardamarlarda da oluşabilir ve kendi kendilerine çözülmezler. Sonuç olarak bu durum pulmoner emboliye veya inmeye neden olabilir. Pıhtı sorununun çok ciddi bir sorun olduğunu anlamanız ve doğru tanı ile bir an önce yeterli tedavi almanız önemlidir.

Kan Pıhtı Türleri: Atardamar ve Toplardamar

Atardamar Kan Pıhtıları

Kan pıhtıları atardamarlarda veya toplardamarlarda oluşabilir. Atardamarlar kanı kalpten dışarı doğru taşırken, toplardamarlar oksijensiz kanı kalbe doğru taşırlar.

Atardamarlarda oluşan pıhtılar kan dolaşımı engeller ve önemli organlara oksijen gitmesini engeller. Genellikle bacaklarda veya ayaklarda meydana gelirler ancak beyinde oluşup, inmeye ve aynı zamanda kalpte oluşup, kalp krizine neden olma riski de vardır.

Toplardamar Kan Pıhtıları

İsminden de anlaşılacağı gibi bu pıhtılar toplardamarlarda oluşurlar. Genellikle bir travma veya kırık bacak gibi ameliyatlardan sonra oluşurlar. Aslında damarlarda oluşan 3 farklı pıhtı türü bulunmaktadır: derin damar trombozu, pulmoner emboli ve yüzeysel toplardamar trombozu.

Derin Damar Trombozu: Genellikle alt baldır, pelvis veya kalçada meydana gelir ancak karaciğer, bağırsak, böbrek, kol ve beyinde de görülebilinir.

Pulmoner Emboli: Temelde oluştuğu noktadan kopmuş ve akciğere ulaşmış olan derin damar trombozudur.

Yüzeysel Toplardamar Trombozu: Bu pıhtılar cildin yüzeyine yakın olan damarlarda meydana gelir ve tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Kan Pıhtısının Erken Belirtileri

Kan pıhtılarının belirtileri çok çeşitlidir ve bedendeki oluşum yerine bağlı olarak değişmektedir. Uzmanlara göre vücudun çeşitli yerlerindeki kan pıhtıları için belirtiler şöyledir:

Kol veya Bacak: Ateş, şişkinlik, hassasiyet, kademeli veya ani ağrı

Karın: İshal, aşırı karın ağrısı ve kusma

Beyin: Görme sorunları, baş dönmesi, baş ağrısı, konuşma zorluğu ve yüzde, kollarda veya bacaklarda güçsüzlük

Kalp: Terleme, mide bulantısı, nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve bedenin üst kısmında rahatsızlık

Akciğerler: Ateş, terleme, kan öksürme, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve hızlı kalp atışı

Kan Pıhtısını Önlemenin Yolları

Sağlıklı Beslenme: İşlenmiş gıdalar, trans yağlar, rafine edilmiş karbonhidratlar, suni şekerler ve GDO’lu ürünler gibi kalbiniz için zararlı gıdalardan kaçının.

Aktif Yaşam Tarzı: Düzenli olarak egzersiz yapmak ve durağan bir yaşam tarzından kaçınmak, sağlığınızı korumak için gereklidir. Eğer işiniz çok uzun süreler oturmanızı gerektiriyorsa, gün içinde ara ara ayağa kalkıp, esneme hareketleri yapın.

Sigara İçmek: Sigaranın kendisi ve elektronik sigara da dahil olmak üzere tütün ürünlerinin kan pıhtısı oluşma riskini arttırdığı bilinmektedir.

İlaç Değişiklikleri: Kanser, yüksek tansiyon ve hormon ilaçları, kan pıhtısı oluşma riskini arttırmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git