Kan Pıhtısının 8 Olası Belirtisi

Kan Pıhtısının 8 Olası Belirtisi
5 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.671 kez okundu.

Damarınızda bir birikme olursa, kan, bu damardan akmakta zorlanır. Bunları genellikle morarma veya çürük şeklinde görürüz ancak kan pıhtısı hiç beklemediğiniz anda meydana gelebilir ve inmeye, kalp krizine veya diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Eğer tehlikeli bir kan pıhtınız varsa, aşağıdaki şu belirtileri inceleyip, önlem alabilirsiniz:

Bacakta Acı veya Hassasiyet

Bu, kan pıhtısının en yaygın belirtileri arasındadır ve kimi zaman bacakta sık kasılmalar da görünebilinmektedir.

Açıklanmayan Öksürük

Eğer durduk yere öksürüyorsanız, kalp ritminize, göğsünüze ve nefesinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir an önce doktorunuz ile de görüşün.

Nefes Darlığı

Eğer derin nefes alma konusunda zorluk yaşıyorsanız, bu durumda akciğerinizde bir kan pıhtısı olabilir. Aynı zamanda göğsünüzde bir sızı, baş dönmesi veya kalp ritmi bozukluğu da yaşayabilirsiniz. Bir an önce tıbbi yarım almanız gerekmektedir.

Derin Nefes Alırken Göğüs Ağrısı

Eğer bu iki belirtiyi aynı anda yaşıyorsanız, akciğerinizde bir kan pıhtısı olabilir. Bu durum ölümcül olabileceğinden ötürü bir an önce tıbbi yardım almanızı öneririz.

Cildinizde Kırmızı Lekeler

Çürük, bir kan pıhtısının belirtisidir ancak eğer damarınızın boyunca uzanan kırmızı bir leke görüyorsanız, bunu çürük veya morarma olarak kabul edemezsiniz. Bu yüzden acil olarak tıbbi yardım almalısınız. Bu lekelere dokunduğunuzda eklemlerinizde ısınma hissetmeniz de mümkündür.

Uzuvlarda Şişme

Bu tür kan pıhtıları derin damar pıhtıları olarak bilinmektedir ve dolaşım sisteminde kan akışını engellemektedir. Oksijenin hayati organlara ulaşmasını önlediği için bu durum oldukça tehlikeli olabilir.

Kan pıhtısı ölümcül olabilir, bu yüzden eğer bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşayan bir tanıdığınız carsa, bir an önce en yakın hastaneye giderek bir doktora görünmelisiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git