Kan Testleri Her Türlü Kanseri 10 Yıl Önceden Tespit Edebilecek

Kan Testleri Her Türlü Kanseri 10 Yıl Önceden Tespit Edebilecek
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.543 kez okundu.

Bilim adamları artık her türlü kanser türünü basit bir kan testi ile 10 yıl öncesinden tespit edebilecek. “Sıvı biyopsi” yöntemi DNA’nızı derinlemesine analiz edebiliyor ve gelecekteki potansiyel tümörleri tespit ediyor. Süreç hala Amerika’da geliştirilme aşamasındadır ve bazı basın kuruluşlarına göre göğüs, prostat veya akciğer kanseri olan 160’dan fazla hasta üzerinde test edildi.

Test, kanseri %90 oranında doğruluk ile tespit edebiliyor. Ancak doğruluk oranı %55 olan pankreas kanseri için aynı başarıyı sağlayamıyor. Yine de bu çığır açan yöntem, kanseri vaktinden önce tespit edebilmek için bilinen tek yöntem.

Sıvı biyopsi olarak adlandırılan bu yöntem, bedendeki her türlü tümörü tespit edebiliyor. Sistem, karmaşık DNA süreçlerinizi analiz ediyor ve muhtemel tümör veya kanser hücrelerini araştırıyor. Bilim adamları, projenin ilerlemesinin beklendiği şekilde gitmesini umut ediyor ve eğer başarılı olursa kan kolesterol testleri gibi gelecekte kullanılacak olan rutin testlerden birisi olabilir.

Uzmanlar, testlerin büyük bir potansiyeli olduğuna ve gelecekte binlerce insanın hayatını kurtarabileceğine inanıyor. Bill Gates ve Jeff Bezos gibi ünlü zenginlerin destek verdiği bu projenin ilk resmi testlerine 2019 yılında başlanması bekleniyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git