Kara Tümörün Gerçek Nedenleri

Kara Tümörün Gerçek Nedenleri
30 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.547 kez okundu.

Yaz geldi ve bu, cildimizin zararlı UV ışınlarına maruz kalacağı anlamına gelmektedir. Yaz boyunca cildimizi korumak için güneş kremleri kullanmamız gerekiyor. Dışarıda olduğunuz zamanlar için güneş kremi kullanmak cildinizi güneş yanıklarından, kara tümörden ve hatta diğer cilt kanseri türlerinden koruyacaktır. Son zamanlarda uzmanlar kara tümöre neden olan üç sebebi buldu ve dünya bunu konuşuyor.

Kara tümör en tehlikeli ve en agresif cilt kanseri türüdür ve her yıl binlerce insanı etkilemektedir. Uzmanlara göre kara tümörün birden fazla sebebi var ve ilk sebebi ise güneş kremi kullanmamak. Kara tümör, oldukça yavaş gelişen bir cilt kanseri türüdür ve 20 ila 40 yıl arasında kendisini belli etmeden varlığını devam ettirebilir. Artık güneş kremi kullansanız bile çocukken kullanmadıysanız, bu hastalığın risk grubundasınızdır.

Bir diğer sorun ise ozon tabakasıdır. Her yıl daha da incelmektedir ve güneşin zararlı UV ışınları için daha az koruma sağlamaktadır. Eğer geçmişteki insanların nasıl yaşadığını ve cilt kanserine yakalanmadığını merak ediyorsanız yanıt oldukça kolaydır. Güneş daha az agresifti ve ozon tabakası daha kalındı.

Kara tümör vakalarının artmasındaki üçüncü neden ise güneş kremlerinin doğru bir şekilde kullanılmamasıdır. İnsanlar genellikle çok az miktarda krem kullandıklarında korunduklarını sanarlar ancak gerçek şu ki, cildimiz korunması için kalın tabaka bir kreme ihtiyaç duyar. Aynı zamanda suya her girdiğinizde bir katman daha sürmelisiniz ve suya girmeseniz bile terleme ile kremi seyrelttiğinizden her birkaç saatte bir kreminizi yenilemelisiniz.

Güneş kremleri kullanışlıdır ancak sadece bunlara güvenmemeniz de gerekiyor. Güneş kremleri kesin bir korumayı garanti etmez. Genellikle güneşin tehlikeli UV ışınlarından etkilenen cilt hücrelerinizdeki DNA’nızı korumak için mantıklı ve sağlıklı alışkanlıklar da edinmeniz gerekiyor.

Güneşten gelen aşırı ultraviyole radyasyon yetişkinler için bile tehlikeliyken, çocuklar için daha da tehlikelidir. Çocukların yanıklara karşı daha hassas ve daha ince olan bir cildi vardır. UV ışınları cildi kolayca geçer ve çocuklarınızda cilt kanseri oluşumunu tetikler, bu yüzden yüksek SPF faktörlü (tercihen 50 veya daha üstü) yüksek kaliteli güneş kremleri kullanmanız gerekiyor.

Yapılan yeni araştırmalara göre güneş yanıkları kara tümör riskini %80 oranında arttırmaktadır ki bu tüm güneş kremlerinin önemini arttırır. Ancak kaliteli güneş kremi satın almanız önemlidir. Diğer birçok şeyde olduğu gibi ucuz mallar çok kaliteli olmayacaktır bu yüzden doktorunuzdan da öneri alarak yüksek kaliteli bir güneş kremi satın alın. Kendi ve çocuğunuzun cildini kara tümörden korumak için gün ortasında dışarı çıkmaktan kaçının ve sahilde uzun ve hafif kumaştan yapılmış kıyafetler giyin.

Güneşin UV ışınları giderek daha tehlikeli bir hal almaktadır, bu yüzden ciddi sağlık sorunlarından kaçınmak için kendinizi koruduğunuzdan emin olun.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git