Karaciğerinizi ve Hayatınızı Kurtarabilecek Tek Bitkiyi Biliyor musunuz?

Karaciğerinizi ve Hayatınızı Kurtarabilecek Tek Bitkiyi Biliyor musunuz?
9 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 1.485 kez okundu.

Boğa dikeni bitkisinin karaciğerinizi koruyabildiğini ve buna eş değer bir ilacın dünyada daha henüz var olmadığını biliyor muydunuz? Faydaları o kadar etkili ki, geleneksel tıp bile bu bitkinin faydaları karşısında hala şaşkına dönmektedir.

Boğa dikeni bitkisi Akdeniz bölgesine özgü ve insanlığın tarihinden beri tıbbi özellikleri sebebiyle kullanılan bir bitkidir. 16 yüzyılda Avrupa tarafından keşfedilen bu bitki, ilgili hekimler tarafından bilinen en etkili bitki olarak kabul görmüştür ve melankolik hastalıklara karşı sürekli olarak kullanılmıştır.

Karaciğer için Faydaları

Yapılan araştırmalara göre boğa dikeni zararlı toksinlerin girişini engelleyerek ve bu toksinleri karaciğer hücrelerinden atarak, karaciğer hücrelerini korumaya yaramaktadır. Bir antioksidan olarak boğa dikeni bedeninizi serbest radikallere karşı koruyarak sağlığınızı ve enerji düzeyinizi korumaya yardımcı olur.

Boğa dikenindeki aktif madde veya bir başka deyişler karaciğeri koruyan maddenin adı silimarindir. Bu madde, flavonolignanlar adı verilen bir grup bileşenden oluşmaktadır ve alkol ve diğer toksik maddeler sonucu zarar görmüş karaciğer hücrelerini protein sentezini arttırarak tedavi eder.

Yapılan bir araştırmada zehirli kimyasallara 5 ve 10 yıl kadar maruz kalmış insanlar incelenmiştir. Tüm deneklere 30 gün boyunca boğa dikeniz özü (%80 silimarin) verilmiştir ve genel karaciğer fonksiyonlarında önemli ölçüde iyileşme görülmüştür.

Yapılan bir diğer araştırmada ise 16 deneğe yine aynı şekilde boğa dikeni özür verilmiştir ve hepsinde önemli ölçüde ilerleme kaydedilmiştir.

Boğa dikeni aynı zamanda karaciğerimizi alkol, reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve diğer zehirli maddelerin verdiği zararlardan da korumaktadır.

Kanser Karşıtı Özellikleri

Silimarinin aynı zamanda kanser karşıtı özellikleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemesinin yanı sıra, tümöre giden kan akışını azalttığı ve tümörlerin yaşam ömürlerini kısalttığı da gözlemlenmiştir.

Tüm bunlara ek olarak yapılan son araştırma aynı zamanda yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve cilt kanserine karşı da koruma sağladığını göstermiştir.

Boğa dikeninin birçok kanser türüne karşı koruma sağladığı günümüzce bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır ve işte bunlardan bazıları:

  • Prostat
  • Akciğer
  • Karaciğer
  • Cilt
  • Göğüs
  • Boyun
  • Yumurtalık
  • Bağırsak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git