Karpuz Çekirdeği Çayının İnanılmaz Faydaları

Karpuz Çekirdeği Çayının İnanılmaz Faydaları
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.817 kez okundu.

Kim karpuzu sevmez ki? Özellikle yaz aylarında harika bir ödüldür. Sadece lezzetli ve canlandırıcı değil, aynı zamanda bedenimizi temizleyen bir meyvedir. Konu karpuz çekirdekleri olduğunda kimse onlarla uğraşmak istemez veya doğrudan yutarlar. Genelde atılırlar ve çoğumuz çekirdekleri kullanabileceğimiz bir kullanım alanı bulmakta zorlanır.

Bu gibi çekirdekler oldukça besleyicidir ve içerisinde yağ asitleri, önemli proteinler ve birçok mineral bulunmaktadır. Bu gibi çekirdekler tiamin, niasin, folat gibi B vitaminleri ve magnezyum, potasyum, manganez, demir, çinko, fosfor ve bakır gibi mineraller içermektedir. Bunun yanı sıra 100 gram karpuz çekirdeği sağladığı 600 gram kalori sayesinde oldukça iyi birer kalori kaynaklarıdır.

Karpuz çekirdeği aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve angina, hipertansiyon, erektil disfonksiyon ve arteryoskleroz tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çekirdekler kan dolaşımınızı hızlandırır ve kan damarlarınızı genişletir.

Karpuz çekirdekleri böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmede oldukça faydalı sağlıklı maddelerdir. Taze karpuz çekirdeklerinden hazırlanan çayı tüketmek, böbreğinizdeki taşları ve kumları atmanıza yardımcı olur.

Karpuz çekirdeklerinin tıbbi faydalarından yararlanabilmek için onları pişirmeli, ezmeli veya fırına vermelisiniz.

Karpuz Çekirdeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak dört yemek kaşığı karpuz çekirdeğini ezin. Ardından çekirdekleri 15 dakika boyunca iki litre suyun içinde kaynatın.

Not: Bu karışımı hazırladıktan 2 gün sonra kullanmalı ve ardından bir gün ara vermelisiniz. Önünüzdeki birkaç hafta boyunca bu tedaviyi uygulayabilirsiniz.

Hemen aşağıda karpuz çekirdeklerinin öne çıkan bazı faydaları bulunmaktadır.

Kalbinizi Korur

Magnezyum dolu olduğundan ötürü çekirdekler kalbinizi korur, bu sayede normal bir şekilde çalışmaya devam edebilir. Ek olarak kan basıncınızı düzenler ve metabolizmanızı hızlandırır. Yüksek tansiyonu ve kalp rahatsızlığı olanlar için bu çekirdekler oldukça faydalıdır.

Yaşlanma Sürecinin Yavaşlatır

Çekirdeklerin sahip olduğu antioksidan özellikleri sayesinde, yaşlanma süreci yavaşlayacak ve cildiniz daha genç görünecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git