Karpuz Kabuğunun Faydaları – Bir Daha Asla Atmayacaksınız

Karpuz Kabuğunun Faydaları – Bir Daha Asla Atmayacaksınız
10 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 2.100 kez okundu.

Genellikle konu karpuz olduğunda herkesin aklına ne kadar lezzetli ve sulu bir meyve olduğu gelir. Sağlıklı kalmamıza yarayan vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Ancak çok az insan, karpuzun kabuğunun da oldukça güçlü özelliklere sahip olduğunu biliyor.

Evet, yanlış okumadınız, kabuğun beyaz, sert ve tatsız kısmı, karpuzun kırmızı kısmına kıyasla bedenimiz ve sağlığımız açısından çok ama çok daha faydalıdır. Bu yazımızda, bunun hakkındaki tüm detayları paylaşıyor olacağız. Karpuz kabuğunun faydaları hakkındaki gerçekleri öğrendikten sonra, bir daha bunları atmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Aslında Güney Asya ve Amerika gibi bölgelerde bu kısım, salatalara eklemektedir. Tüm bunların tek nedeni ise, karpuz kabuğunu tükettiğimizde elde ettiğimiz faydalardır.

Her şeyin ötesinde karpuz kabuğu, A, B6 ve C vitamini, ayrıca potasyum, magnezyum ve çinko açısından zengindir. Tüm bu mineral ve vitaminler bedeninizin daha iyi çalışmasına ve daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olur. Ancak bununla da sınırlı değildir çünkü karpuz kabuğunda likopen de bulunmaktadır. Bu madde sizi birçok hastalığa karşı koruyabilecek çok etkili bir antioksidandır. Dahası, uzmanlar karpuzun tüm faydasının %95’inin kabuğunda olduğunu iddia etmektedir.

Karpuz Kabuğunun Faydaları

Meyvenin bu kısmı kas sağlığımız için gerekli bir amino asit olan sitrulin açısından zengindir. Sitrulin sayesinde kas kütlenizi çok çabuk bir şekilde ve hiçbir çaba harcamadan geri elde edebilirsiniz. Öte yandan, meyvenin bu kısmında bulunan bol miktardaki lif kilo vermeyi kolaylaştırırken aynı zamanda libidonuzu da arttırır.

Sitrulinin bir diğer faydası ise anksiyeteyi azaltarak, sizin hayatınızdan daha memnun olmanızı sağlamasıdır. Bu madde aynı zamanda bedeninizdeki fazla suyu dışarı atar ve doğal bir idrar söktürücüdür. Buna ek olarak, bu meyvenin bu kısmını sindirmek, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yaramaktadır.

Karpuz Kabuğu Nasıl Yenir?

Peki karpuzun bu kısmının hiç tadı yok, bunu nasıl tüketebiliriz? İyi bir fikir olarak, bu kısmı minik parçalara doğrayabilir ve salatalarınıza dahil edebilirsiniz. Bunu aynı zamanda ton balığı veya hindi göğsü ile de yiyebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise bu parçaları kullanarak, karpuz kabuğu çayı hazırlamanızdır.

Karpuzun en besleyici kısmını ziyan etmeye devam etmeyin. Bugün, bundan faydalanmaya başlayın ve dilediğiniz şekilde tüketin. Bu yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız, tanıdığınız birçok insana da yardımcı olabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git