Kendi rüyanızı kendiniz yorumlayabilirsiniz

Kendi rüyanızı kendiniz yorumlayabilirsiniz
24 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 17.242 kez okundu.

Rüyalar çoğu zaman gelecek ve hayat hakkında ipuçları içerir. Elbette yalnızca bilinç altından kaynaklanan basit rüyalar da vardır. Ancak rüyalarınızı iyi okuduğunuzda hayatınıza yön çizebilir, geleceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için rüya yorumlamanın temeline sahip olmanız, rüyalarınızı akılcı ve objektif bir şekilde yorumlayabilmeniz son derece önemlidir.

Rüya yorumu, tarih boyunca birçok kültürde önemli bir yere sahip olmuştur. İslam kültüründe de değişmez bir yeri vardır. Hz.Yusuf’un aynı zamanda bir düş yorumcusu olduğu bilinmektedir. Modern psikolojide de insanların bilinçaltını anlayabilmek ve tedavi uygulayabilmek için bir çeşit rüya yorumu yapılır. Kendi rüyalarınızı yorumlamanız bu bakımdan hiç zor değil.

Rüya Defteri

Rüyalarınızı yorumlamanın ilk aşaması onları hatırlamaktır. Rüyanın imgelerden, sembollerden oluşan ayrı bir dili vardır. Rüya yorumu yapabilmek için öncelikle bu dili çözümlemeniz gerekmektedir. Bu ise ancak rüyaları hatırlayarak, imgeleri, renkleri, arka planı yorumlayacak bir hafıza birikimine sahip olarak mümkündür. Bunu yapmanın en iyi yolu ise bir rüya defteri tutmaktır.

Baş ucunuzda küçük bir defter bulundurabilir ve sabah kalkar kalkmaz hatırladığınız rüyaları not edebilirsiniz. Hatırlanan rüyaların çoğu gün içinde unutulmaktadır. Bu yüzden düşlerinizi uyanır uyanmaz kaydetmeniz faydalı olacaktır. Yazdığınız rüyaları gün içinde okuyabilir, üzerinde düşünebilir ve imgelerin ne anlamlara geldiğini bulabilirsiniz. Bunun için düş yorumu hakkında ileri okuma yapmanız gerekir.

Sembol Dilini Çözümlemek

Başlangıç için güvenilir bir rüya tabirleri kitabı alabilirsiniz. Başta de belirtildiği gibi, rüyalar gelecek hakkında haber veren ve vermeyen olmak üzere ikiye ayrılır. Gördüğünüz her rüya geleceğiniz hakkında bilgi vermeyebilir ancak hepsi önemlidir. Dolayısıyla Freud, Jung gibi bilim insanlarının rüya yorumu hakkındaki eserlerini de okumanız gerekir.

Sembollerin dilini anladığınızda rüyaları kolayca yorumlayabilirsiniz. İlk etapta hatırladığınız her rüyayı yazarak ve ön plana çıkan sembollerin karşılıklarına kitaplardan bakarak başlayabilirsiniz. Bu şekilde pratik geliştirmeniz zor olmayacaktır. Kısa bir süre sonra rüyaların dilini çözdüğünüzü fark edeceksiniz. Böylelikle kendi rüyalarınızı ve başkalarının rüyalarını yorumlayabilir, iyi bir rüya yorumcusu olma yolunda aşama kaydedebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git