Kendimizi nasıl motive ederiz?

Kendimizi nasıl motive ederiz?
1 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.592 kez okundu.

Gün içinde psikolojimizi kötü etkileyen birçok unsur bulunuyor. İş yaşamındaki stres, ilişkilerde yaşanılan gerginlikler, ailemiz ve arkadaşlarımızla yaşadığımız sorunlar ruh hâlimizi kötü etkileyebiliyor. Bunların yer yer kaçınılmaz sorunlar olduklarını da belirtmek gerekiyor. Ancak kendinizi tüm bu stresten koruyarak sahip olduğunuz motivasyonu arttırmanız da hiç zor değil.

Öncelikle, gerçekten kaçamayız. İş yaşamımızda ya da ilişkimizde bir sorun varsa üstüne gitmemiz gerekir. Ancak bu sorunun yarattığı kötü etkinin sizi esir almasından kaçınmanız gerekir. Gerçekçilik yalnızca negatif bir motivasyon kaynağı değil, sorunları çözmenin bir yolu olmalı. Bunun gibi ilkeleri hayatınıza uygulayarak gün içinde motivasyonunuzu arttırabilir ve daha huzurlu bir hayata sahip olabilirsiniz.

  • Hareketsizlikten olabildiğince kaçınmalısınız. Bu özellikle masa başı işlerinde çalışan kişilerin sık yaşadığı bir sorundur. Hareketsizlik, stresi büyüten ve hayatınızı ele geçirmesini sağlayan bir durumdur. Gün içinde çeşitli egzersizler yaparak hem fiziksel açıdan daha sağlıklı olabilir hem de kendinizi motive edecek gücü bulabilirsiniz. Fiziksel sağlığın mutluluk getireceğini unutmayınız.
  • Devamlı aynı mekânlarda bulunmanın psikolojiyi kötü etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Her gün aynı evde ve işyerinde ya da okulda bulunmak bir zorunluluk olabilir. Ancak günler boyunca aynı yerlerde bulunmanın sizi kötü etkileyeceğini, daraltacağını bilmeniz gerekir. İzin günlerinizde ya da boş olduğunuz günlerde farklı yerlere giderek bu kötü motivasyonu yıkabilirsiniz.
  • Gerektiği zaman psikolojik yardım almaktan çekinmemelisiniz. Her insan zaman zaman böyle bir yardıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle şehirlerde yaşayan insanların depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara yatkın olduğu bilinmektedir. Eğer hayatınızın kötü gittiğini düşünüyorsanız, kendinizde bir şeyleri yapacak enerjiyi bulamıyorsanız yapmanız gereken profesyonel bir yardım almaktır. Zaman zaman terapi alarak sizi mutsuz eden sorunları bulabilir ve ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git