Kendinize Kişisel Bir İmaj Yaratın!

Kendinize Kişisel Bir İmaj Yaratın!
8 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 904 kez okundu.

İmaj çok önemli bir kavramdır. Günlük hayatta sık sık duyulan bu kelime, aslında kişinin kendini topluma sunuş tarzı ve biçimidir. Dış görünümün sağladığı bu durum ne kadar iyi olursa tepkiler de o oranda iyi olur denebilir. İş yaşamında olsun, ikili ilişkilerde olsun, toplumsal reaksiyonlarda olsun imaj fazlası ile kendini gösterir. Siyasilerden sanatçılara, iş adamlarından farklı meslek gruplarına kadar herkes imajın önemini bilir.

Kadınlar açısından kişisel imaj çok daha önemlidir. Her diam görünümüne dikkat eden, oturup kalkmasına özen gösteren kadınların tam olarak bu nedenle kendilerini iyi hissetmek istedikleri ve beden dili olsun, makyaj olsun tüm bu detaylara önem verdiği açıktır. Öte yandan konuşma biçimi, deneyimler, öz saygı ve kişisel gelişim de yine kişisel imaja yansır.

Kişisel İmajın Yönetilmesi Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Elbette ki bu denli önemli olan kişisel imaj için bazı unsurlar da dikkat çeker. Özellikle de kadınların kendilerine yön vermeleri esnasında bazı detaylar ön plana çıkacaktır. Aşağıda liste halinde kişisel imaja dair önemli unsurlar sunulmaktadır;

– Mesleki bilgi ve genel kültür mutlaka yüksek olmalıdır. Kadının kendini geliştirmesi ve iş arkadaşları ile tatlı bir rekabete girmesi onu güçlü kılacak, imajını doğrudan olumlu yönde etkileyecektir.

– Kitap, gazete, dergi okumak kişisel imajı dolaylı yoldan geliştirir. Kültür seviyesi ve bilgi birikimi arttıkça kadınlar da kendilerini harika hissederler.

– Enerjik olmak, zinde hissetmek her açıdan olumludur. Kişisel imaj enerjiden beslenir. Bundan dolayı da bu tarz davranmak, buna göre hareket etmek kişisel imajı destekleyecek, daha enerjik ve hayat dolu bir profil sahibi olunmasını sağlayacaktır.

– Duruşun dik olması, oturup kalkarken doğru tavırlar içinde bulunulması yine doğrudan kişisel imaj ile ilgilidir. Bundan dolayı da pek çok kadın için söz konusu durum öne çıkar. Kişisel imajın desteklenmesinde dik duruşu ve sağlam bir görüntü gereklidir.

– Giyim, kuşam, makyaj ve diğer kişisel bakım öğeleri doğrudan önem taşır. Kadınların kişisel imajında etkili makyaj yapmak, doğru saç tipi ve rengine sahip olmak ve genel görünümün estetik olması son derece kritiktir.

– İletişim becerileri kusursuz olmalıdır. Net ifadeler ve kısa cümleler ile derdin anlatılması sağlanmalıdır. Paylaşım yapılırken bu esaslara dikkat edilmelidir.

– Beden dili en çok üzerinde durulması gereken konular arasındadır. Söz konusu tavır ve davranışlar ışığında en iyi sonuçlar alınabilirken, güçlü bir beden dili sağlam bir kişisel imaj yaratacaktır.

– İşi doğru yapmak, bulunduğu yere uygun hareket etmek, ortam şartlarına göre davranmak da kişisel imajı etkiler. Ortama ne kadar adapte olunur ve o alanda ne kadar kaliteli bir görünüm çizilirse kişisel imaj da bir o kadar iyi ve güzel yansımalar yapacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git